Tu chodzi o takie historie, które budują naszą tożsamość

Tu chodzi o takie historie, które budują naszą tożsamość

Chcemy rozmawiać o doświadczaniu niepodległości przez pryzmat indywidualnych doświadczeń każdego z naszych gości. Wszyscy mamy swój własny wkład w budowanie wolnej i niepodległej Polski – każde pokolenie

- o projekcie opowiada Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora MOKiS

Podczas podsumowania akcji „Nasze Muzeum – Nasza Niepodległość” dyrektor Muzeum Niepodległości Paweł Lemaniak zwracał uwagę na to, że niepodległość to również przedmioty codziennego użytku za pomocą których można opowiedzieć rozmaite historie m.in. ludzi, którzy budowali ją poprzez życie codzienne. Idea „Stu rozmów...” zdaje się idealnie wpisywać w jego rozumienie historii... czym powinni kierować się mieszkańcy, którzy będą chcieli opowiedzieć przed kamerą swoje historie?

Chcemy rozmawiać o doświadczaniu niepodległości przez pryzmat indywidualnych doświadczeń każdego z naszych gości. Tu nie chodzi o laurkę, ale o takie historie czy przeżycia, które budują naszą tożsamość. Wszyscy mamy swój własny wkład w budowanie wolnej i niepodległej Polski – każde pokolenie. Starsi mają refleksje pogłębioną o doświadczenia komunistycznego totalitaryzmu, młodsi doświadczają zaś totalnej swobody. Te dwa bieguny tworzą pełny obraz niepodległej Polski. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą podzielić się swoimi historiami. Najcenniejsze będą te, odnoszące się do naszej lokalnej społeczności.

Kiedy myślimy o niepodległości, często widzimy żołnierzy, a na myśl przychodzą nam mundury, walka i heroiczna postawa. W ramach „Stu rozmów…” będziecie szukać śladów Niepodległej w codziennym życiu?

Przede wszystkim poprzez opowiedziane historie. Nie wartościujemy, nie oceniamy. Słuchamy tych opowieści i przekazujemy je dalej, jako świadectwo mieszkańców gminy Myślenice, symboliczne dokonywanie się niepodległości. Być może za kilkadziesiąt lat, ktoś wróci do tych rozmów, będzie mógł wówczas poczuć emocje, jakie dziś nam towarzyszą. Być może poznamy takie historie, które staną się kanwą większej opowieści lub filmu. Kto wie… ważne żeby świat miał okazję poznać to jak Polacy – myśleniczanie, traktują niepodległość.

Jak Pan rozumie Niepodległość?

W bardzo prosty sposób. To wolność, ale nie taka bezwarunkowa, czy bezkarna. To traktowanie z godnością innych. Wreszcie to odpowiedzialność za swoje postępowanie wobec ojczyzny. Uczciwość i zaangażowanie w jej losy.

Czego nie powinniśmy przegapić, opowiadając o Polsce ostatnich stu lat?

Kultury. Była obecna na każdym etapie historii naszego kraju. Wpływała na nasze postawy, determinację, czy waleczność. Twórczość artystyczna jest odzwierciedleniem narodu. Jego lustrzanym odbiciem. Ma znaczenie zwłaszcza w jej lokalnym wymiarze, gdzie niejako namacalnie jej doświadczamy. Czy tego chcemy czy nie, to kultura w pewnym sensie kształtuje naszą osobowość. Artyści i animatorzy kultury na przestrzeni ostatnich stu lat odegrali kluczową rolę w budowaniu naszej tożsamości. Dziedzictwa narodowego nikt nie jest w stanie nam zabrać, dlatego z tak ogromną troską powinniśmy o kulturę dbać i ją rozwijać.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)