Twórczość zakrystianina i dłuboka z Tokarni

Twórczość zakrystianina i dłuboka z Tokarni
„Chrystus na osiołku” - najsłynniejsza rzeźba Józefa Wrony, umieszczona na wózku jest od półwiecza co roku ciągnięta przez ministrantów w procesji w Niedzielę Palmową w Tokarni

Józef Wrona, rzeźbiarz ludowy z Tokarni, tworzy od półwiecza. Przekrój jego twórczości można zobaczyć na otwartej wystawie w krakowskim Muzeum Archidiecezjalnym. Artysta przez całe życie jest związany ze swą rodzinną miejscowością, przez 50 lat był kościelnym w miejscowej świątyni parafialnej, a sam nazwał się dłubokiem

Jubileuszową wystawę prac rzeźbiarskich Józefa Wrony otworzył w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie bp Jan Szkodoń. Artysta jest autorem m.in. Kalwarii Tokarskiej na Urbaniej Górze oraz słynnego Jezuska Palmowego. - To kościelny, który jest nie tylko artystą zakrystii, ale artystą dłuta - mówił podczas otwarcia ekspozycji dyrektor muzeum ks. Andrzej Witko.

Wystawa pod tytułem „Wrona i Skrzydło Anioła” jest jubileuszowym podsumowaniem pracy twórczej utalentowanego zakrystianina, który jest autorem ok. 500 rzeźb. Patronat honorowy nad nią objął kard. Stanisław Dziwisz. Ekspozycję otworzył bp Jan Szkodoń, który zna artystę od wielu lat. - Wielki talent, przejawiający się w rzeźbach będących wyrazem nie tylko rzemiosła, ale i duchowości artysty, łączy z niezwykłą skromnością. Jego dzieła znał i doceniał kard. Karol Wojtyła - mówił hierarcha.

Wystawa prac w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie podzielona jest na cztery części. Pierwsza to wizerunki Chrystusa, druga - wątki maryjne, trzecia - postaci świętych i błogosławionych, czwarta, która wiąże się z historią i pracą na roli. Jak podkreślał w czasie wernisażu ks. Sławomir Filipek, znawca jego twórczości i autor scenariusza wystawy, Józef Wrona przeszedł ewolucję od utalentowanego artysty samouka poprzez skromnego kościelnego po uznanego artystę ludowego.

Artysta urodził się w 1943 roku. Jego niezwykły talent odkrył w latach 60. ubiegłego wieku ówczesny proboszcz parafii Matki Bożej Śnieżnej ks. Jan Mach. Był jego mecenasem, który wielokrotnie zachęcał do podjęcia i kontynuowania pracy artystycznej. Sam o sobie mówi „dłubok”: - Starałem się, by ta moja dłubanina służyła Bogu i ludziom. Największą nagrodą jest dla mnie to, gdy spotkam tam przybyszów z daleka, którzy mówią, że przyjechali specjalnie, by zobaczyć moje rzeźby - podkreśla.

Jubileuszową wystawę prac Józefa Wrony można zwiedzać do 12 sierpnia w siedzibie Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły przy ul. Kanonicza 19-21 w Krakowie.

Piotr Ślusarczyk Piotr Ślusarczyk Autor artykułu

Z gazetą związany w latach 1999-2018. Przez ostatnie 15 lat pełnił funkcję sekretarza redakcji, dbając o sprawne funkcjonowanie tygodnika. Zawsze związany z tytułem równie mocno jak z samymi Myślenicami. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynał jako licealista od redagowania „Odkroju” - dodatku do Gazety Myślenickiej poruszającego problematykę dotyczącą młodzieży oraz od poezji, publikując w ramach Myślenickiej Grupy Poetyckiej „Tilia”. (HISTORIA, KULTURA, SPORT, SAMORZĄD)