Tydzień minął – wrażenia pozostały

Kultura 5 listopada 2019 Wydanie 41/2019
Tydzień minął – wrażenia pozostały
Piotr Oprzędek recytuje swój wiersz w trakcie widowiska „Tobie Maryjo” Fot. R. Podmokły

Tegoroczny XXVI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej obfitował w wydarzenia kulturalne, które zapadły nam w pamięć.

Między niebem a ziemią

Jednym z nich był na przykład wernisaż wystawy, którą od 15 października możemy oglądać w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu. Wernisaż był również okazją do spotkania z twórcą wystawy. Twórcą nietypowym, bo łączy w sobie duszę artysty z posłannictwem duchowym. Ksiądz Seweryn Puchała urodził się w Oświęcimiu w 1981 roku. Jest absolwentem Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy), Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Księdzem jest od 2013 roku, czyli stosunkowo od niedawna, ale jak sam powiedział na wernisażu wystawy „Jerozolima. Między niebem a ziemią”, postanowił nim zostać już kiedy był małym dzieckiem. Jego artystyczne poszukiwania odbywają się na przecięciu wiary i sztuki. Wymaga to od niego z jednej strony porzucenia stereotypów, do których przywykliśmy myśląc o sztuce sakralnej czy religijnej, z drugiej zaś odpowiedzialności twórczej. Wystawa „Jerozolima. Między niebem a ziemią” jest właśnie takim przejawem odpowiedzialnej i odważnej twórczości. Na tych fotografiach widzimy to, czego na pierwszy rzut oka nie zobaczy turysta ani ktoś pragnący powierzchownego poznania. Wystawa będąca owocem podróży Seweryna do Ziemi Świętej wskazuje na dysonanse i kontrasty, z których składa się Jerozolima, miejsce styku wielu kultur i religii. Tu również łączy się niebo z ziemią, sacrum z profanum, tradycja ze współczesnością. Stragany handlowe sąsiadują z drogą krzyżową, święte mury miasta, w którym TO się zdarzyło upstrzone są malunkami ulicznymi, albo znakami drogowymi, a z dachów zwisają kable telefoniczne i pełne są anten satelitarnych – jakby ktoś zupełnie nie zważał na to, że w takim miejscu może nie wypada. No i jest wreszcie ten mały, bury kot obserwujący to wszystko swoimi mądrymi oczami. Na tej wystawie widzimy codzienność, która przyzwyczaiła się do tego naznaczonego na każdym kroku historią miejsca. To Jerozolimy portret nieznany.

Więcej niż muzyka i więcej niż obraz

Niemniej wrażeń dostarczył również spektakl słowno-muzyczny „Tobie Maryjo”, który był efektem współdziałania grupy literackiej Tilia i zespołu Noro Lim. Program poświęcony postaci Najświętszej Maryi Panny w cudownym obrazie Matki Bożej Myślenickiej został przygotowany według scenariusza Jadwigi Maliny, a graficznie opracowała go Bogusława Górka. Jeśli w jakiś projekt artystyczny jest zaangażowanych tyle utalentowanych i kreatywnych osób, to całość musi się udać – i tak też było w Muzeum Niepodległości. Wiersze poetów Tilii recytowane przez nich samych, muzyka Noro Lim dopełniająca spektakl i obrazy, ilustrujące historię Matki Bożej Myślenickiej. To było więcej niż słowo, więcej niż muzyka i więcej niż obraz.

Ci, którzy kochają religijne pieśni

Nie byłoby również Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej bez Rejonowego Przeglądu Pieśni Religijnej. W tym roku w XXII edycji Przeglądu wzięło udział 19 wykonawców indywidualnych i grupowych, których podzielone zostały na dwie kategorie – grupy oazowe i schole, działające przy parafiach oraz zespoły i soliści, działający poza parafiami. W pierwszej kategorii obowiązuje podział na Dzieci Boże (do 14 roku życia) i Oazę Nowego Życia (powyżej 14 lat). Druga natomiast podzielna została na 3 podkategorie, czyli zespoły do lat 14, zespoły powyżej tej granicy wiekowej oraz soliści i duety. W kategorii Dzieci Bożych dwie równorzędne III nagrody przypadły scholom z Parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Borzęcie oraz „Różyczki Pani Myślenickiej” z Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach, II nagrodę przyznano Scholi „Jedność” z Parafii Narodzenia NMP w Kasince Małej. W Oazie Nowego Życia III nagrodę przyznano Scholi Dziecięco-Młodzieżowej „Słowiki” z Krzczonowa (parafia św. Stanisława B.M.), a I nagrodą podzieliły się Schola „Gloria” z parafii św. Brata Alberta w Myślenicach i Oaza Ruch Światło–Życie z parafii pw. św. Wojciecha B.M. w Osieczanach. Wyróżnienie wśród grup muzycznych do lat 14 otrzymały „Aniołki Pana” ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Trzebuni, natomiast powyżej 14 lat I nagrodę otrzymały „Modliszki” z I LO im. T. Kościuszki w Myślenicach.

Najwięcej nagród jury przyznało w kategorii solistów i duetów, ponieważ nagrodzeni zostali niemal wszyscy jej uczestnicy. Wyróżnienie zdobyła Julia Pitala ze Szkoły Podstawowej im. J. Słowackiego w Myślenicach, dwie III nagrody przypadły duetowi Oliwia Pachoń – Aleksandra Węgrzyn z ZPO w Bysinie oraz Kamili Panek z parafii św. Brata Alberta w Myślenicach. Na drugim stopniu podium zameldowały się Ola Panuś i Faustyna Madej z I LO im. T. Kościuszki w Myślenicach, a I nagrodę otrzymała Izabela Bałucka. Jak powiedział jeden z głównych organizatorów Przeglądu, Zbigniew Morawski – Ta impreza jest okazją do zaprezentowania się dla wszystkich grup z szeroko rozumianego regionu naszego miasta, dla grup działających przy kościołach i parafiach, ale również dla tych niezrzeszonych w żadnych stowarzyszeniach oraz dla indywidualnych wykonawców, którzy przyjeżdżają do nas z gitarą – czyli dla wszystkich tych, którzy kochają muzykę i pieśni religijne.

Ave Maryja na winylowych płytach

Pięknym dopełnieniem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej była również wystawa Jana Koczwary zatytułowana „Ave Maria”, którą mogliśmy oglądać w restauracji „Na Stradomiu”. Odbywająca się w ramach Kolekcji Małych – Dużych ekspozycja zawierała okładki płyt winylowych z muzyką sakralną z kolekcji płytowej pana Jana. Ponieważ jest to nie byle jaka kolekcja, nie byle jaka była również ta wystawa.

Rafał Podmokły