Tydzień w MOKiS Myślenickie Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Kultura 5 listopada 2019 Wydanie 41/2019
Tydzień w MOKiS
Myślenickie Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Jak co roku myśleniczanie uczestniczyć będą w obchodach Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. Myślenicki Ośrodek Kultury, wraz z innymi instytucjami kultury Miasta i Gminy Myślenice, przygotował wydarzenia, w których mieszkańcy naszego miasta i goście będą mogli wziąć udział już od 4 do 13 listopada, z kulminacyjnym momentem obchodów 11 listopada. Wśród wydarzeń na szczególną uwagę zasługuje:

„Historia ukryta w piosenkach“ – przygotowany na tę okoliczność koncert, w którym będą Państwo mogli uczestniczyć w MOKiS 11.11 o godzinie 16.30, a także wieczór patriotyczny ze wspólnym śpiewaniem i poczęstunkiem.

9 listopada o 16.00 polecamy również Państwa uwadze okolicznościowy Myślenicki Salon Poezji – „Pisk Białego Orła” to inscenizacja opowiadająca o historii Polski, fabuła została osnuta wokół historii wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem. Ludzie ci ukrywają w swoim domu poetę, który odwołując się często do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski staje się biały orzeł, którego głos – pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwala tracić nadziei na wolność.

Wcześniej – 4.11 i 6.11 w godz. 17.00-18.30 przygotowaliśmy rodzinne warsztaty biżuterii patriotycznej, podczas których każdy będzie mógł wykonać okolicznościowe rękodzieło, ale i poznać przykłady rzemiosła artystycznego z historii, które towarzyszyły Polkom i Polakom chcącym wyrazić postawę obywatelską i miłość do Ojczyzny w chwilach trudnych dla naszego kraju.

7.11 w godz. 17.00-18.30, a także 9.11 w godz. 12.00-13.30 pod okiem słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku będzie można przygotować w MOKiS okolicznościowe kotyliony na Święto Niepodległości. Wstęp na rodzinne warsztaty jest wolny.

„Myślenickie Kalendarium”

Wystawa Akwareli Marka Wójcika, towarzysząca tegorocznym obchodom Święta Niepodległości, to myślenickie pejzaże przedstawiające miasto w różnych porach roku i dnia. Choć spotkanie ze znakomitym akwarelistą, na które już zapraszam, odbędzie się 25 listopada – prace można będzie zobaczyć już od 11 listopada w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu.

- Wyrazić siebie w sposób szybki, spontaniczny, odkrywający tajemnice miejsca to moje kredo. Jest czymś fantastycznym tworzyć coś co niedoskonałe jednak prawdziwe, malowane z serca, nie ręką kontrolowaną przez umysł. Zagubić się w zakamarkach miasta, uchwycić jego nastrój, atmosferę, esencję. Poczuć gwar, smak i zapach – pisze sam autor. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem (1977/82), na codzień zajmuje się reklamą i aranażacją wnętrz.

Święto Niepodległości w Wiejskim Domu Kultury w Głogoczowie.

10 listopada o godz.17.00 zapraszamy do sali widowiskowej WDK na Świętowanie Niepodległości. W programie: spektakl działającego w WDK w Głogoczowie „Teatru Krótkich Opowieści“ – „Mały Książe“, koncert „Zagraj z nami! Orkiestra Dęta OSP Głogoczów zaprasza“ i smakowite podsumowanie projektu „CHLEBLOVE“, realizowanego wraz ze Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Głogoczowa.

Wydarzenie raalizowane jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Films czyli nowa oferta Kina Muza

Myślenicki Uniwersytet Dzieci i Młodzieży wraz z MOKiS realizuje nowy cykl edukacyjny dla dzieci i młodzieży czyli kino po angielsku. Projekcje filmów odbywają się raz w miesiącu, w piątki o godzinie 16.00, bilety w cenie10,00 zł można nabyć wcześniej lub tuż przed seansem. Na filmy mogą przychodzić nie tylko studenci MUDiM, dla których zajęcia filmowe prowadzi Ewa Helena Lazoryk, ale również osoby niezrzeszone, także dorośli mający ochotę zobaczyć filmy w angielskiej wersji językowej. Harmonogram filmów jest dostępny na stronie internetowej MOKiS. W najbliższy piątek 8 listopada zapraszamy na „Krzysiu, gdzie jesteś?“ - amerykański film familijny z 2018 roku, którego fabuła jest luźno związana z treścią książek A.A. Milne’a o Kubusiu Puchatku.