Festiwal lata

Tydzień z Niepodległą

Tydzień z Niepodległą

Urząd Miasta i Gminy Myślenice oraz Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu zapraszają na uroczystości i wydarzenia związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości

Zatańczyli dla niepodległej

Pierwszym wydarzeniem z cyklu „Tydzień z Niepodległą” były warsztaty tańców polskich, których gospodarzem był Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”. Poniedziałkowe warsztaty przeprowadziła Karolina Druzgała-Pawlak i miały zachęcić uczestników do udziału w wielkim wspólnym polonezie, który odtańczony zostanie na Myślenickim Rynku 11 listopada.

Niepodległa w kinie

Specjalną kinową ofertę przygotowało Kino Muza w Myślenicach. Na wielki ekran powrócą wspaniałe filmowe produkcje, takie jak: „Dla Ciebie, Polsko” (reż. Antoni Bednarczyk) oraz „Cud nad Wisłą” (reż. Ryszard Bolesławski). Pierwszy z filmów zostanie wyświetlony w środę 7 listopada o godz. 11, natomiast kolejny, dzień później, w czwartek 8 listopada również o godz. 11. Oba tytuły, to kinowa propozycja dla młodzieży ze szkół z terenu naszej gminy. Miłośnicy kina będą mieli także jeszcze jedną okazję do filmowych emocji. W czwartek o godz. 20 odbędzie się pokaz filmu pt. „Męskie sprawy” (bilety wstępu 10 zł). Akcja filmu rozgrywa się w listopadzie i grudniu 1918 r. w bliżej nieokreślonym mieście niedaleko Poznania. Bohaterami są kilkunastoletni chłopcy, którzy rwą się do walki z Niemcami: wypisują hasła na ścianach, konspirują i marzą o zdobyciu niemieckich koszar.

Radośnie o niepodległej

Myślenickie Stowarzyszenie Artystów Muzyków zaprasza w piątek 9 listopada o godz. 10 i 17 na dwa koncerty pn. „Międzypokoleniowa Myślenicka Historia - Radośnie o Niepodległej 2018”. Koncert w wykonaniu Polish Art Philharmonic odbędzie się w sali widowiskowej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. W muzycznej prezentacji udział wezmą ponadto: Magdalena Starzec, Adrian Domarecki, Jarosław Olszewski, Zespół Wokalny Cantata, chór Hura oraz uczestnicy warsztatów chóralnych. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Koncert jest współfinansowany w ramach wieloletniego programu Niepodległa 2017-2021w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”.

Również w piątek o godz. 13 w Osieczanach odbędzie się uroczystość posadzenia pamiątkowego dębu „Józef” pod kopcem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Osieczanach, na który zaprasza Myślenicki Demokratyczny Klub Dyskusyjny.

Niepodległa w poezji

Do świata poetów i poezji niepodległościowej przeniosą nas artyści, którzy zaprezentują się podczas specjalnej edycji Myślenickiego Salonu Poezji. Wezmą w nim udział poeci, których poezja była prezentowana już na salonach, tym razem jednak publiczność usłyszy wiersze o tematyce niepodległościowej i narodowej. Salon odbędzie się w MOKiS w czwartek 8 listopada o godz. 17.

Niepodległa na sportowo

11 listopada o godz. 11:11 w stu miastach na terenie całej Polski odbędzie się sto biegów z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Również w Myślenicach wystartuje uliczny bieg pod nazwą Narodowy Bieg 100-lecia Odzyskania przez Polskę niepodległości „Od Bałtyku do Tatr” na dystansie 10 kilometrów.

Zdjęcie dla niepodległej

Podsumowaniem „Tygodnia z niepodległą” będą wspólne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. Obchody rozpoczną się o godz. 14 mszą w intencji Ojczyzny w kościele pw. NNMP w Myślenicach, a następnie (około godz. 15) na myślenickim Rynku przedstawiciele instytucji publicznych i społecznych złożą kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości. Po oficjalnych uroczystościach na Rynku zostanie zrobione wspólne zdjęcie mieszkańców, które będzie stanowiło element ekspozycji Muzeum Niepodległości.

Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców na to pamiątkowe zdjęcie, jak podkreślają, to jedyna taka okazja żeby przyszłym pokoleniom na wielkoformatowej fotografii pokazać jak myśleniczanie świętowali stulecie odzyskania niepodległości. Po wspólnym zdjęciu zgromadzeni mieszkańcy zatańczą poloneza z ZPiT Ziemia Myślenicka. W uroczystościach na Rynku udział wezmą ponadto: Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice, 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich Szwadronu VI Jawornik oraz Stowarzyszenie Moto Sport Myślenice.

My dla niepodległej

Po uroczystościach na Rynku, na specjalny koncert do Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu zapraszają lokalni artyści, którzy zaprezentują się w widowisku pn. „My dla niepodległej”. Koncert rozpocznie się o godz. 18, a wezmą w nim udział: zespół wokalno-instrumentalny „Bemole”, wokaliści ze studia Kopania Talentów Edyty Olesik, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” oraz QL Dixi Band. Podczas koncertu będzie można usłyszeć m.in. premierowe wykonanie pieśni patriotycznych przygotowanych przez ZPiT Ziemia Myślenicka oraz współczesne aranżacje utworów o tematyce narodowej. Poczęstunek regionalny przygotuje Koło Gospodyń z Górnego Przedmieścia.