Uczniowie z Chin na spotkaniu z burmistrzem

Miasto 22 października 2019 Wydanie 39/2019
Uczniowie z Chin na spotkaniu z burmistrzem

Grupa młodzieży z Tianjin Martime College gościła w naszym mieście przez ostatnie dwa tygodnie. 17 października chińscy goście odwiedzili Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach.

Zapoczątkowana przez nauczycieli z Małopolskiej Szkoły Gościnności wymiana uczniów jest okazją dla jej uczestników do poznawania historii i kultury danego regionu. Trwająca około dwóch tygodni wymiana daje też możliwość lepszego wzajemnego poznania się młodzieży. Uczniowie wyjeżdżający na wymianę do Chin uczestniczą w zajęciach kulinarnych, kulturowych, językowych oraz zwiedzają charakterystyczne dla kultury chińskiej zabytki, w tym m. in. Mur Chiński, Zakazane Miasto, Pałac Letni, Plac Tienanmen, Bibliotekę Tianjin Binhai.

Z kolei młodzież z Chin, podczas pobytu w Myślenicach, miała możliwość zapoznania się z historią miasta, kulturą regionu oraz walorami przyrodniczymi. Dzięki uprzejmości lokalnej władzy zwiedzili Muzeum Niepodległości, wyjechali kolejką na górę Chełm, zapalili ognisko na Kudłaczach, uczestniczyli w warsztatach ludowych wycinanek w MOKIS, uczyli się tradycyjnego tańca z Ziemią Myślenicką i strzelali w myślenickiej strzelnicy.

Punktem kulminacyjnym pobytu była wizyta w Urzędzie Miasta i Gminy Myślenice i spotkanie z burmistrzem Jarosławem Szlachetką. Sam burmistrz nie ukrywa swojej sympatii do Chin – wszak jako poseł w sejmie zajmował się m. in. współpracą polsko –chińską i z dużą nostalgią wspominał swoją podróż do Pekinu. – Cieszę się, że kolejni młodzi ludzie poznają nasze miasto, a wywożąc stąd miłe wspomnienia, stają się naszymi ambasadorkami To również szansa dla nas, jako miasta na kolejną, ciekawą współpracę – mówił.

I faktycznie, młodzież chińska wywiezie z Myślenic bardzo pozytywne wspomnienia. Jak przyznali podczas rozmowy, podobał im się nie tylko program zajęć i warsztatów, ale przede wszystkim atmosfera naszego miasta. Ich wrażenia przekazała opiekunka grupy: – Tu każdy jest uśmiechnięty, przyjazny i pomocny, jesteśmy pod wrażeniem nie tylko waszej historii i kultury – ale również waszej, słynnej już przecież gościnności. Czuliśmy się tu, jak u siebie, za co bardzo wszystkim mieszkańcom Myślenic i panu burmistrzowi dziękujemy.

Tekst i fot. Marta Duszyk