Uniwersytet Jagielloński – najstarsza polska uczelnia

Uniwersytet Jagielloński
– najstarsza polska uczelnia
Ryszard Tadeusiewicz Naukowiec AGH, absolwent myślenickiego LO

Namawiając czytelników tej serii felietonów do korzystania z zasobów intelektualnych, powstających na krakowskich uczelniach i w krakowskich instytutach naukowych – chciałbym także opowiedzieć o tych uczelniach i instytutach, żeby Państwa zorientować, czego, gdzie można się spodziewać i czego, gdzie warto poszukiwać.

Zacznę od największej i najbardziej znanej krakowskiej uczelni – Uniwersytetu Jagiellońskiego.

UJ dzisiaj to uczelnia oparta na 16 wydziałach (w tym trzech w ramach tzw. Collegium Medicum). Niewątpliwie na wszystkich tych wydziałach prowadzone są badania, w wyniku których powstają opracowania o dużej wartości naukowej. Sądzę natomiast, że do wykorzystania w kierunku komercjalizacji nadawać się mogą głównie wyniki wypracowane na wydziałach: Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Biologii, Chemii, Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Matematyki i Informatyki, Zarządzania i Komunikacji Społecznej, Lekarskim i Farmaceutycznym. Oczywiście szczegóły prowadzonych tam badań i uzyskiwanych wyników znaleźć można w internecie, ale od czegoś trzeba zacząć, i chcę wierzyć, że ten artykuł jest początkiem nitki, która prowadzi do naukowego kłębka.

Uniwersytet posiada Centrum Transferu Technologii, którego strona internetowa ma adres www.cittru.uj.edu.pl. Znaleźć można na tej stronie informacje przeznaczone dla biznesu i wiadomości dla nauki. Jest informacja o akademickim inkubatorze przedsiębiorczości oraz rozmaite ciekawe aktualności. Warto zajrzeć i skorzystać!

Współpraca naukowców UJ z myślenickimi przedsiębiorcami to perspektywa przyszłości, ale warto też wspomnieć tu o przeszłości UJ, bo przecież mówimy o najstarszej i najbardziej zasłużonej polskiej uczelni. Dla porządku przypomnijmy więc najważniejsze fakty:

Został on założony przez Kazimierza Wielkiego jako Studium Generale. Było to dokładnie 12 maja w 1364 roku. Nie był to jeszcze uniwersytet z prawdziwego zdarzenia, bo brakowało na nim wydziału teologicznego. Co więcej nie mieścił się w znanym każdemu dziecku budynku Collegium Maius przy ulicy Jagiellońskiej 15, lecz prawdopodobnie na Kazimierzu w okolicach obecnej ulicy Szerokiej.

Uniwersytet ten w jego pierwotnej formie nie przetrwał śmierci swego fundatora (w 1370 roku) i zawiesił swą działalność.

Do odnowienia uniwersytetu przyczyniły się starania podjęte przez królową Jadwigę w 1400 roku oraz jej osobisty majątek, który przekazała uczelni w spadku. Od tej pory uniwersytet, nazwany potem Jagiellońskim, działa w praktyce nieprzerwanie. I działa bardzo dobrze!