Akcja

W Myślenicach powstanie nowy dworzec

23 września 2010 Wydanie 36/2010
W Myślenicach powstanie nowy dworzec
Plan dworca PKS w Myślenicach

16 września wojewoda małopolski Stanisław Kracik wydał decyzję o utrzymaniu pozwolenia na budowę dla Marka Koźmińskiego. W niedługim czasie rozpocznie się budowa dworca złożonego z jedenastu stanowisk, z których będą mogli korzystać wszyscy przewoźnicy

Sprawa nabrała tempa  15 września, gdy wojewoda małopolski Stanisław Kracik wydał decyzję o podtrzymaniu pozwolenia na budowę dworca dla Marka Koźmińskiego. Na część dworcową będzie składało się dziewięć przystanków oraz dwa stanowiska dodatkowe czynne w godzinach szczytu między 7 a 8 i 14 a 16 (obecnie jest ich piętnaście). Zarówno autobusy jak i busy będą na bieżąco kierowane w odpowiednie miejsca.

Taka organizacja ruchu z pewnością wpłynie na punktualność przewoźników i umożliwi ich kontrolę. Statystycznie w Gminie na jeden przystanek przypada ok. 3600 mieszkańców. Dla porównania łódzki dworzec liczy dziewięć przystanków, co sprawia, że na jedno stanowisko autobusowe przypada ponad 8200 mieszkańców. W Krakowie liczącym 750 000 mieszkańców, na jedno stanowisko (a jest ich 32) przypada ponad 23 000 osób. W Jeleniej Górze wskaźnik ten wynosi 8400, a  w Kielcach 11400.

Lokalizacja wszystkich przewoźników w jednym miejscu, to znaczne udogodnienie dla mieszkańców. Dodatkowo w miejscu obecnego dworca busów powstaną dwa dodatkowe stanowiska. Jak widać na przykładzie wielu polskich miast dworzec, na którym zatrzymują się wszyscy przewoźnicy oraz zlokalizowana przy nim galeria handlowa, są od siebie współzależne i najczęściej usytuowane w jednym miejscu. Teraz również i Myśleniczanie po niemalże dwudziestu miesiącach oczekiwania będą mogli korzystać z pełnowartościowego dworca. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego i umową z MPK Łódź Gmina gwarantuje utrzymanie dworca przez 50 lat.

Gminny Serwis Informacyjny