W Pcimiu powstanie centrum promocji region

20 marca 2008 Wydanie 2/2008
W Pcimiu powstanie centrum promocji region
Centrum promocji miałoby powstać tuż przy zakopiance, proj. Wojciech Spyrka

Pcim jako Centrum Promocji Turystyki i Sprzedaży Bezpośredniej dla producentów z terenu całego województwa? Czemu nie. Z taką koncepcją wyszło stowarzyszenie Turystyczna Podkowa

Centrum promocji powstanie w Pcimiu przy węźle komunikacyjnym między Rabą a zakopianką, w pobliżu boiska sportowego. W głównym budynku znalazłaby się hala wystawiennicza dla producentów i osób z branży turystycznej, sala konferencyjna, restauracja, baza hotelowa i biuro stowarzyszenia Turystyczna Podkowa. To właśnie ono jest autorem koncepcji. W skład stowarzyszenia oprócz gminy Pcim wchodzą Dobczyce, Wiśniowa, Raciechowice i Siepraw.

- Budynek zajmie 2500 m.kw. powierzchni. Będzie to centrum  promocji dla produktów i turystyki z całego województwa. Obecnie tworzymy listę produktów, które zostaną dopuszczone do promocji. Mówiąc produkty mam na myśli artykuły spożywcze oraz ofertę turystyczną. Proszę pamiętać, że cały czas rozmawiamy o projekcie koncepcyjnym – mówi Janusz Ambroży, sekretarz gminy.

- Obecnie największą zaletą Pcimia jest jego położenie. Proszę  zwrócić uwagę na to, że nasza miejscowość znajduje się przy drodze ekspresowej. Tą drogą codziennie przejeżdża masa samochodów. Dlaczego ci ludzie nie mieliby zjechać do nas? Zależy nam na tym, aby stworzyć centrum sprzedaży bezpośredniej produktów nie tylko z terenu gminy, ale całego województwa – tłumaczy Daniel Obajtek, wójt gminy Pcim.

Pomysł na centrum został zaczerpnięty z Francji podczas delegacji z gminy Pcim. W Europie Zachodniej tego typu przedsięwzięcia cieszą się dużą popularnością. Obecnie trwają prace nad planem technicznym, które zakończą się w kwietniu. Wtedy też gmina będzie mogła przystąpić do pozyskiwania funduszy na budowę. 

Ile zatem kosztować będzie takie przedsięwzięcie i w jaki sposób je sfinalizować? Janusz Ambroży niechętnie mówi o pieniądzach: - Ciężko mi powiedzieć jaki to będzie koszt. Pewne jest, że będziemy się starać o środki z Unii Europejskiej z transzy na obszary wiejskie. Jednak można szacować, że całość zamknie się w kwocie około 5 mln zł – mówi z pewną rezerwą sekretarz.

O tym, czy gminie uda się zrealizować ambitne plany stworzenia centrum sprzedaży wyrobów regionalnych i usług turystycznych przekonamy się za kilka miesięcy. W powodzenie projektu wierzy wójt gminy, który podkreśla znaczenie inwestycji: - Jeśli uda nam się uruchomić taki sposób handlu to zrobimy to jako pierwsi i Pcim zacznie przyciągać ludzi z zewnątrz. Będzie to świetny sposób promocji dla gminy.

Budowa centrum najwcześniej ruszy w 2009 roku.

p.jag