W podziękowaniu za wolność…

Miasto 25 września 2018 Wydanie 34/2018
W podziękowaniu za wolność…

W 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności oraz w 30. rocznicę strajku w Nowej Hucie zostały wręczone specjalne nagrody „Dziękujemy za wolność”. Jedna z nich trafiła w ręce mieszkańca Stróży Stefana Patyka

Stefan Patyk to doktor nauk technicznych, emerytowany dyrektor administracyjny Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, a obecnie założyciel i przewodniczący Myślenickiego Demokratycznego Klubu Dyskusyjnego.

- W stanie wojennym na posesji doktora Patyka znajdował się punkt składu Biuletynu Małopolski. Po ich spakowaniu dostarczał je do punktów kolporterskich na terenie Krakowa, Nowej Huty i Podhala. Bibuła była rozwożona systematycznie co dwa tygodnie. Stefan Patyk zajmował się również transportem wydawnictw z drugiego obiegu. Zawsze rzetelny. Nieuchwytny dla bezpieki. Nigdy nie zawiódł. Przyznanym medalem - dziękujemy za wolność - o jego działalności podczas wręczania nagrody mówił prezes Stowarzyszenia Sieci Solidarności dr Edward Nowak.