W przyszłości chciałbym zostać …

W przyszłości chciałbym zostać …
Pomysłodawcą konkursu „Mój wymarzony zawód” jest Jan Płoszczyca, nauczyciel doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych gminy Sułkowice oraz ZSZiO

No właśnie, kim? Odpowiedzi na to pytanie szukać będą uczestnicy multimedialnego konkursu „Mój wymarzony zawód” organizowanego przez Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach. Do 29 marca uczniowie mogą składać swoje prezentacje w sekretariacie szkoły

Mój wymarzony zawód”. Jak podkreśla Jan Płoszczyca, nauczyciel doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych gminy Sułkowice oraz ZSZiO, w ubiegłym roku cieszył się on dużym zainteresowaniem młodzieży, stąd pomysł, by ogłosić go również w bieżącym. Przeznaczony jest dla uczniów klas VII i VIII (I kategoria), klas III oddziałów gimnazjalnych (II kategoria) oraz szkół średnich (III kategoria) z powiatu myślenickiego i innych powiatów. Należy pamiętać o tym, że w przypadku tych, którzy nie ukończyli jeszcze 18. roku życia, na udział w konkursie wymagana jest pisemna zgoda rodziców lub opiekunów.

Uczestnicy muszą przygotować multimedialną prezentację na temat swojego wymarzonego zawodu. Ma ona zawierać nazwę i krótką historię zawodu, opis pracy, kwalifikacje niezbędne do jej wykonywania, ścieżkę edukacyjną - czyli jakie szkoły, studia czy kursy należy ukończyć, by pracować w danym zawodzie, wymagane predyspozycje oraz możliwości zatrudnienia. Co ważne, prezentację można przygotować w nawiązaniu do osoby wykonującej dany zawód – znanej szerzej lub kogoś bliskiego np. z rodziny. Praca ma mieć objętość od 12 do 20 slajdów. Technika dowolna – można wykorzystać zdjęcia, filmy, muzykę czy animację.

Jakie są szanse?

– Dzięki tej inicjatywie młodzi ludzie będą mieli okazję sprawdzić czy mają szansę zdobyć pracę w wybranym przez siebie kierunku – twierdzi Jan Płoszczyca. Poza tym, konkurs ma rozwijać kreatywność i zdolności artystyczne uczniów oraz uczyć odpowiedniego sposobu posługiwania się multimediami.

Z początkiem kwietnia specjalnie powołana szkolna komisja, składająca się ze specjalistów w zakresie przedsiębiorczości i doradztwa zawodowego wybierze prace, które przejdą do powiatowego etapu konkursu. – Myślę, że jury większą uwagę zwracać będzie na treść prezentacji, nie na ich formę – mówi organizator.

Finał, podczas którego poznamy zwycięzców etapu powiatowego, zaplanowano 29 maja w auli ZSZiO. Laureaci trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii otrzymają nagrody rzeczowe, a pozostali dyplomy.

 

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).