W Raciechowicach dorasta kolejny talent. To płotkarka Paulina Sroka

Sport 4 września 2018 Wydanie 31/2018
W Raciechowicach dorasta kolejny talent. To płotkarka Paulina Sroka
Paulina Sroka biegnie po wygraną

Nie mając bieżni, skoczni, rzutni i korzystając z bazy treningowej w Krakowie i Sieprawiu w ostatnich latach młode lekkoatletki z LKS Grodzisko Raciechowice startujące w barwach krakowskiego AZS AWF zdobyły pół setki medali w juniorskich zawodach rangi mistrzowskiej: w mistrzostwach Polski, Małopolski, Krakowa i Powiatu Myślenickiego

Nie byłoby tych sukcesów gdyby nie pasja, fanatyka lekkoatletyki Jana Demanta, swego czasu zawodnika - średniodystansowca stołecznej Gwardii, który na stare lata przywędrował ze stolicy do Raciechowic.

W dorobku tym znalazły się medale Bożeny Chrast wychowanki klubu, mieszkającej z rodziną w Raciechowicach. Widząc jej talent Jan Demant skierował ją do AZS AWF Kraków, gdzie ma doskonałe warunki do treningu. Pod opieką trener Ewy Ślusarczyk i jako akademiczka sięgała po medale w mistrzostwach juniorów.

Bożena jest pierwszą w historii gminy Raciechowice sportsmenką z medalem Mistrzostw Polski Juniorów. Obecnie znajduje się na półmetku studiów, jednakże po 10. latach startów zakończyła karierę sportową.

W opinii trenera Demanta sukcesję po Bożenie Chrast powinna przejąć Paulina Sroka (rocznik 2004, od jesieni uczennica kl. VIII SP Raciechowice, nauczyciel WF Dorota Węgrzyn), zresztą sąsiadka medalistki. Od 2016 r. trenuje ona nie tylko w rodzinnej miejscowości, ale i w krakowskim akademickim klubie pod okiem Ewy Ślusarczyk w grupie płotkarek wraz z ubiegłoroczną brązową medalistką ME i halową rekordzistką świata juniorów na 100 m ppł Klaudią Siciarz. W styczniu 2016 r. Paulina po raz pierwszy wystartowała w halowych zawodach na 60 m ppł., uzyskując czas 12,57 – jeden z najlepszych wyników w kraju w tej kategorii wiekowej.

Od początku treningów widać było u niej jak podkreśla Jan Demant predyspozycje do konkurencji płotkarskich. W kategorii dzieci starszych Paulina Sroka (169 cm, 47 kg) była najszybszą zawodniczką w Małopolsce i plasowała się w czołówce krajowej, w tym roku rozpoczęła starty w kategorii młodziczek, gdzie o sukcesy jest znacznie trudniej, ale we wszystkich tegorocznych startach nadal plasuje się w czołówce. Jest aktualną mistrzynią Małopolski w biegu na 80 m ppł., w dwóch międzynarodowych mityngach zajmowała czołowe lokaty: w mityngu Kraka w maju wygrała bieg na 200 m ppł. zajmując ponadto 3. miejsce w biegu na 80 m ppł, a w czerwcowym mityngu Beskidian Athletic w Bielsku-Białej uplasowała się na 4. pozycji na 80 m ppł., natomiast w otwartych mistrzostwach Krakowa młodziczek wywalczyła srebrny krążek na 80 m ppł, a brązowy na 200 m ppł.

- Paulina jest zawodniczką perspektywiczną i prawidłowo rozwijającą się - komentuje szkoleniowiec z Raciechowic. Jak podkreśla widać u niej pracowitość i zangażowanie na treningach, co utwierdza go w przekonaniu, że druga część sezonu w jej wydaniu będzie bardzo udana. - Cechuje ją sportowa zawziętość, Paulina wie, do czego dąży. Jeszcze tak utalentowanej lekkoatletki nie miałem! W drugiej połowie września na stadionie w Bełchatowie podczas mistrzostw Polski młodzików, mieszkająca w Raciechowicach biegaczka, wystartuje w 2. konkurencjach: na 80 i 200 m ppł. I do rodzinnej miejscowości ma szansę wrócić przynajmniej z jednym medalem.

Andrzej Domagalski