W takie ferie nie można się nudzić

W takie ferie nie można się nudzić

Okres zimowych ferii to zwykle czas zasłużonego odpoczynku dla dzieci i młodzieży po kilku miesiącach nauki w szkole. W czasie dwutygodniowej przerwy od szkoły, jednostka OSP Myślenice - Górne Przedmieście wraz z klubem sportowym Górki zaangażowała się w specjalne zajęcia

Już od pierwszych dni na zajęcia licznie przybywały dzieci z Górnego Przedmieścia i Osiedla 1000-lecia. Średnia frekwencja na zajęciach wynosiła ponad czterdziestu uczestników, a łącznie przez dwa tygodnie w Domu Ludowym przewinęło się około 500 osób. Tym razem zajęcia odbędą się na sali bankietowej Domu Ludowego. Po złożeniu wniosków o dofinansowanie, Urząd Miasta i Gminy Myślenice po raz kolejny poparł inicjatywę i przekazał niezbędne fundusze.

W czasie zajęć, ich uczestnicy po raz kolejny mieli możliwość zabawy połączonej z edukacją z podstawowych zagadnień dotyczących pożarnictwa, a także wzywania pomocy w sytuacjach kryzysowych. Nie zabrakło również licznych pogadanek dotyczących pierwszej pomocy przedmedycznej oraz bezpośrednich ćwiczeń na manekinach, wraz z wykorzystywaniem nowoczesnego sprzętu ratunkowego. Druhowie zapoznali dzieci z historią OSP, strukturą i zasadami organizacji remizy strażackiej oraz omówili służebną role strażaka we współczesnym społeczeństwie. Najwięcej radości sprawiła przejażdżka dzieciaków wozem strażackim.

Oprócz lekcji teoretycznych, najmłodsi spędzali czas na zabawie. W każdy dzień dzieci poświęcały się zajęciom plastycznym oraz dydaktycznym. Przez cały czas trwania ferii do dyspozycji maluchów pozostawały piłkarzyki, rzutki, szachy, różne gry planszowe i logiczne oraz dwa stoły do tenisa stołowego, gdzie niekiedy nawet i odbierający dzieci ich rodzice mieli okazję zmierzyć się w bezpośrednich pojedynkach. Największe powodzenie w czasie ferii miały zajęcia kulinarne. W pierwszym tygodniu dzieci zaangażowane były w pieczenie chrustu, a w drugim tworzyli swego autorstwa pizzę, wraz z wszelakimi dodatkami. Świetna zabawa połączona z degustacją przyniosła wiele radości.

Nowością tegorocznych zajęć były wizyty dwóch organizacji, na co dzień dbających o bezpieczeństwo: Myślenickiej Grupie Poszukiwawczej i straży miejskiej. Członkowie GPR omówili podstawowe zagadnienia dotyczące pierwszej pomocy, a także podzieli się z najmłodszymi doświadczeniami ze swoich akcji poszukiwawczych. Każdy uczestnik po zajęciach może pochwalić się specjalnym certyfikatem uczestnictwa i odpowiedniego przeszkolenia. Przedstawiciel straży miejskiej Andrzej Kobiałka poinformował uczestników zajęć o codziennych czynnościach, które mogą zapewnić zarówno samemu sobie, jak i naszej rodzinie bezpieczeństwo.

Dzieci dwukrotnie uczestniczyły w zajęciach na strzelnicy, gdzie pod okiem szefa OT „Halniak” - Pawła Lemaniaka oraz instruktorów, najmłodsi mieli okazję strzelać z broni pneumatycznej. W czasie tych zajęć podkreślona została ważność strzelectwa w dzisiejszych czasach, jako dyscypliny sportowej, ale i też w zakresie wojskowości. Dla większości uczestników było to pierwsze spotkanie z bronią pneumatyczną, co uczyniło te zajęcia naprawdę wyjątkowymi i na długo zapadną w pamięci maluchów.

Największym powodzeniem cieszył się zimowy kulig, który odbył się na stokach Plebańskiej Góry. Pogoda w tym roku dwukrotnie dopisała i najmłodsi mieli okazję do przejażdżki za quadem na sankach. Dodatkową atrakcją na kuligach było pieczenie kiełbasy na ognisku i zjeżdżanie na sankach po zaśnieżonych polach, a także podziwianej pięknej panoramy Myślenic w zimowej aurze.