Warsztaty były wszędzie

Warsztaty były wszędzie
Jubileuszowa XX edycja zgromadziła rekordową ilość ponad 130 uczestników. Wernisaż pokazał, że nieodmiennie to międzykulturowe spotkanie przynosi mnóstwo ciekawych obrazów, rzeźb oraz instalacji, które mogą zachwycić nawet wytrawnych odbiorców sztuki

Zaczynało się skromnie w 1997 roku w Tokarni, dzisiaj Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne to impreza, której rozmach musi budzić duży podziw. To co przez blisko dwa tygodnie grupa utalentowanych ludzi tworzy w ośrodku PTTK Marina, możemy potem oglądać nie tylko w galeriach sztuki i muzeach, ale i w galeriach handlowych, a nawet restauracjach

O tym, że w Myślenicach odbywa się tak doniosła impreza wiedzą nawet ci którzy przejeżdżają pod estakadą przy ul. Słowackiego. Tam właśnie powstał okolicznościowy mural, symbol warsztatów, a i samych Myślenic. Obecna jubileuszowa XX edycja zgromadziła rekordową ilość ponad 130 uczestników.

Wernisaż na zakończenie warsztatów pokazał, że nieodmiennie to międzykulturowe spotkanie przynosi mnóstwo ciekawych obrazów, rzeźb oraz instalacji, które mogą zachwycić, zaciekawić i zainspirować nawet wytrawnych odbiorców sztuki. Warsztaty to nie tylko martwe przedmioty, które można potem oglądać w galeriach i na okolicznościowych wystawach, to również okazja do poznania niezwykłych ludzi, którzy tworzą te dzieła. Ludzi sympatycznych, otwartych i chętnych do dzielenia się z innymi nie tylko swoim dorobkiem artystycznym, ale i wyrobami kulinarnymi. Tradycją warsztatów jest to, że każda grupa reprezentująca dany kraj lub region organizuje wieczorek na którym można się zapoznać z tradycją kucharską, nierzadko muzyczną, ale i po trosze obyczajową.

Ci którzy nie mieli okazji zobaczyć jak wygląda proces twórczy warsztatów nie stoją jednak na straconej pozycji, bowiem dorobek XX Jubileuszowych Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych będzie można oglądać jeszcze do końca tego roku w Restauracji Cydron oraz w Galerii Myślenickiej, a do końca sierpnia w Galerii Dzwonnica w WDK w Głogoczowie.

Oprócz tego wystawy rzeźb i malarstwa będzie można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej, wernisaż „20 lat MWA” odbywa się do 15 sierpnia w Galerii Dworek GOKiS Tokarnia, a w październiku stosowną wystawę zaprezentuje również Galeria Sztuki Współczesnej MOKiS w Libiąskim Centrum Kultury. Dzieła wykonane w trakcie warsztatów będzie można zobaczyć również poza granicami naszego kraju w dwóch francuskich miejscowościach Aubusson i Mericourt.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).