Warsztaty Pozytywnej Dyscypliny

Edukacja 16 stycznia 2018 Wydanie 2/2018
Warsztaty Pozytywnej Dyscypliny

W Przedszkolu Samorządowym nr 8 w Myślenicach odbyły się kolejne warsztaty z Pozytywnej Dyscypliny z elementami Self-Reg. Warsztaty poprowadziła Anna Żakiewicz-certyfikowany edukator, socjolog, praktyk Pozytywnej Dyscypliny i Self Reg

Metoda samoregulacji (Self-Reg) została stworzona przez kanadyjskiego psychologa Stuarta Shankera na bazie wiedzy naukowej i doświadczeń, aby pomagać dzieciom i rodzicom wyrwać się z pętli stresu, budować lepsze relacje i umożliwić dzieciom realizację pełnego potencjału.

Uczestnicy warsztatu dowiedzieli się, jak ważne dla dobrego samopoczucia dzieci ma poczucie przynależności i bycia ważnym zarówno w grupie rówieśniczej, klasowej, jak i w rodzinie. Utrata przynależności może mieć negatywny wpływ na zachowanie dzieci. Większa świadomość przeżywanych przez dzieci emocji, pozwala nam dorosłym (rodzicom) lepiej zrozumieć zachowanie dzieci. Łatwiej okazać wówczas cierpliwość i empatię naszym pociechom.

Uczestnicy poznali także różne sposoby reagowania na konflikty między rodzeństwem, a także utrwalili informacje na temat stosowania technik i narzędzi Pozytywnej Dyscypliny.

Wiedza zdobyta na warsztatach pozwala rodzicom przede wszystkim dostrzec i zrozumieć dzieci, poznać możliwą przyczynę wielu zachowań, które społecznie uznawane są za nieakceptowane. Pozytywna Dyscyplina uczy nas komunikowania się z dziećmi z poszanowaniem zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Po raz kolejny rodzice wspólnie ćwiczyli, odgrywali scenki z codziennego życia oraz ich wersję naprawczą. Warsztaty minęły błyskawicznie wprawiając wszystkich uczestników w radosny, pełen optymizmu nastrój. Wyszli przepełnieni pozytywną motywacją, dzięki której zmiana będzie możliwa.

Agnieszka Wyroba