Wasza Wysokość … Matematyka!

Wasza Wysokość … Matematyka!
Fot. Anna Ostafin

Mówią, że jest królową nauk. – I mają rację – twierdzą zgodnie nauczycielki matematyki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach. Od lutego w placówce realizowany jest projekt mający uczcić 2019 rok ogłoszony przez senatorów Rokiem Matematyki.

Ustanowiony Rok Matematyki związany ze stuleciem Polskiego Towarzystwa Matematycznego ma uhonorować osiągnięcia polskich matematyków oraz podkreślić wpływ tej dziedziny nauki na rozwój społeczeństwa. Nauczycielki z „Dwójki” Justyna Horabik–Gruszeczka i Marzena Róg przygotowały z tej okazji specjalny projekt – cykl matematycznych zajęć dla uczniów z klas od IV do VI.

Konkursy, gazetki, gra terenowa

Za nami już lutowy konkurs w układaniu kostki Rubika oraz marcowe obchody Dnia Matematyki. Na marzec przewidziane są jeszcze konkursy Kangur oraz na najciekawszą kartkę wielkanocną z elementami matematyki. W kwietniu natomiast odbędą się konkursy na mistrza sudoku i na najlepszą krzyżówkę matematyczną, a w maju przekonamy się, kto zostanie mistrzem kolejności wykonywania działań. Majową atrakcją będzie ponadto gra terenowa po naszym mieście. Podsumowanie zajęć nastąpi w czerwcu. Wręczone zostaną dyplomy, a najlepsi uczniowie otrzymają nagrody. Warto wspomnieć o tym, że projekt realizowany jest w czasie pozalekcyjnym.

Dodatkowo, każdego miesiąca uczniowie tworzyć mają szkolne, tematyczne gazetki. Motyw przewodni lutowej to „Matematyka królową nauk”, a marcowej - „Sławni polscy matematycy”. Następne numery kolejno nawiązywać mają do „Humoru matematycznego”, „Wielkich i małych liczb” oraz „Matematyki po angielsku”.

Niezbędna wiedza

– Uczniowie bardzo chętnie biorą udział w naszym projekcie, zarówno ci, którzy pasjonują się tym przedmiotem, jak i ci, dla których nie jest on mocną stroną. Chciałyśmy pokazać im, że matematyka to nie tylko kartkówki, że można się nią bawić, może być przyjemna – mówi Marzena Róg. Justyna Horabik–Gruszeczka dodaje, że nauka poprzez zabawę to świetny pomysł, a matematykę trzeba znać. – Przydaje się ona tak naprawdę każdego dnia, umiejętności matematyczne pomagają w różnych sytuacjach – mówi.

Nasze rozmówczynie podkreślają, że chcą wznowić projekt z początkiem następnego roku szkolnego. Zajęcia mają potrwać do końca grudnia.

 

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).