Wiatr, wypadki i pożary

Wiatr, wypadki i pożary
Fot. Archiwum PSP

W związku z występującymi mocnymi porywami wiatru na terenie powiatu myślenickiego do poniedziałku do godziny 11.00 wpłynęło 85 zgłoszeń z prośbą o interwencję strażaków

Działania te związane były z zerwanymi, uszkodzonymi dachami na budynkach mieszkalnych 24, gospodarczych 7; powalonymi drzewami na budynki, drogi publiczne, linie energetyczne i telekomunikacyjne 50.  Do tych zdarzeń dysponowano zastępy PSP i OSP, które na bieżąco starały się likwidować te zagrożenia. Akcje prowadzone były praktycznie na terenie całego powiatu z większą intensywnością w miejscowościach gmin Myślenice, Dobczyce, Raciechowice, Siepraw, Sułkowice. Zakres występujących szkód  jest znaczny, w przypadku gdy doszło do zerwania dachów i naruszenia konstrukcji  budynków, jak w przypadku zerwanego dachu na budynku Szkoły Podstawowej w Zegartowicach.

W ubiegłym tygodniu w jednym tylko dniu zastępy JRG Myślenice uczestniczyły w 6 akcjach ratowniczo - gaśniczych. Do wypadków doszło w Izdebniku, Mogilanach (rejony pomocy wzajemnej) na drogach krajowych oraz w Jaworniku na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 7 z wojewódzką 955 w kierunku Sułkowic.

W tym ostatnim zdarzeniu poszkodowane zostały 4 osoby, którym pomocy udzieliły zespoły ratowników medycznych i przewiozły ich do myślenickiego szpitala. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia na potrzeby działania  służb medycznych i policji, przeprowadzeniu sorbcji płynów eksploatacyjnych oraz usunięciu elementów rozbitych pojazdów z jezdni. Kilkunastominutowe zamknięcie jednego pasa zakopianki spowodowało utworzenie się korka na jezdni w kierunku Zakopanego.

Kolejne działania JRG to pożary traw w Zasani i Sieprawiu. Do tej chwili od początku roku odnotowano już 31 pożarów traw i zarośli.

mł. bryg. Roman Ajchler