Wiceminister w Myślenicach

29 maja 2008 Wydanie 18/2008
Wiceminister w Myślenicach
Z jednodniową wizytą przebywał w Małopolsce Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki

Kwestie systemu promocji polskiej gospodarki, ściąganiu bezpośrednich inwestycji zagranicznych i wspieraniu rozwoju samorządów terytorialnych były głównym tematem rozmów wiceministra Gospodarki z burmistrzem Myślenic Maciejem Ostrowskim

Z jednodniową wizytą przebywał w Małopolsce Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki. Swoją wizytę rozpoczął od spotkania z burmistrzem oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Jerzym Grabowskim. Wiceminister odwiedził Myślenice na zaproszenie senatora RP Stanisława Bisztygi.

Podczas spotkania w Myślenicach rozmawiano o potrzebach i oczekiwaniach lokalnych samorządów. Jak podkreślał Adam Szejnfeld, postępująca decentralizacja kraju nakłada na samorządy nowe zadania i obowiązki, dlatego niezwykle ważne jest, aby wsłuchiwać się w głosy samorządowców i starać się wspierać ich działanie. Burmistrz Maciej Ostrowski przedstawił wiceministrowi stan funkcjonowania przedsiębiorczości na terenie Gminy Myślenice. Głównym tematem spotkania stały się jednak plany Gminy związane z rozwojem inwestycji w specjalnej strefie ekonomicznej, będącej oddziałem Katowickiej SSE, którą kilka tygodni temu wizytował minister Szejnfeld przebywając w Katowicach i Gliwicach.

- Po włączeniu części terenów na Dolnym Przedmieściu do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zaplanowaliśmy kolejne rozszerzenie naszej strefy – tym razem będzie ono dotyczyć całości strefy przemysłowej „Dolne Przedmieście” . Ponadto, do strefy zostanie włączona myślenicka Tele-Fonika – mówił podczas spotkania Maciej Ostrowski.

Po spotkaniu z samorządowcami minister Adam Szejnfeld pojechał na tereny myślenickiego oddziału katowickiej specjalnej strefy ekonomicznej, gdzie zwiedził m.in. zakład firmy Cooper Standard Automotive. Firma Cooper jest wiodącym na świecie producentem uszczelnień do karoserii samochodowych. Główna siedziba firmy znajduje się w Stanach Zjednoczonych. W sumie Cooper Standard Automotive zatrudnia ponad 20 tys. pracowników w 47 zakładach produkcyjnych na całym świecie. W Myślenicach zatrudnienie znalazło już około 210 osób. Wytwarzane produkty są dostarczane w większości bezpośrednio do fabryk czołowych producentów samochodów. Fabryka produkuje uszczelnia m.in. dla takich marek, jak Volkswagen, Fiat, Opel, Saab, Suzuki, Volvo, Jaguar, Ford, Mazda. Wiceminister Adam Szejnfeld miał okazję nie tylko rozmowy z zarządem spółki i zapoznania się z jej planami rozwoju na przyszłość, ale też produkcją bezpośrednio na liniach technologicznych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż maszyny, które wykorzystywane są do produkcji uszczelnień, zostały zaprojektowane i wykonane przez polskich inżynierów. To jeden z priorytetów obecnego prezesa firmy – zakupy i zlecenia w Polsce.

Adam Szejnfeld chwalił lokalny samorząd za wprowadzone innowacyjne rozwiązania – zwłaszcza w dziedzinie rozwoju przedsiębiorczości i inwestycji na terenie Gminy Myślenice.

GSI