Wieczorek poetycki Kazimierza Budyna

Kultura 13 września 2017 Wydanie 32/2017
Wieczorek poetycki Kazimierza Budyna

Człowiek z pasją, marzeniami, głową pełną pomysłów, uśmiechem na twarzy oraz kajetem i długopisem w ręku. Tak w wielkim skrócie można opisać osobę Kazimierza Budyna, który w Bibliotece Publicznej w Dobczycach miał wieczorek poetycki promujący swój najnowszy tomik „Powrócą ptaki”

Na spotkanie przybyli bardzo licznie nie tylko miłośnicy słowa pisanego i przyjaciele z lat szkolnych autora, ale i ludzie, którzy zaczynają poznawać tajniki literatury pięknej.

Wszyscy zgromadzeni mieli nietuzinkową okazję wsłuchać się w wiersze lokalnego poety, przy dźwiękach gitary i piosenek Mateusza Szczurka.

Kazimierz Budyn, pochodzący z Gdowa, a obecnie mieszkający w Stadnikach, gdzie znalazł swoje miejsce na ziemi (rodzina, dom, przyjaciele) od kilkunastu lat pracuje w Austrii. Jak sam wielokrotnie podkreślał, że gdyby nie czas spędzony za granicą, tęsknota za krajem, rodziną, przyjaciółmi oraz domem, ogrodem, prawdopodobnie nie zacząłby swojej przygody z poezją. Ta rozłąka, setki kilometrów dzielących go od jego małej ojczyzny - Stadnik, sprawiły, że zaczął tworzyć zachwycając się najdrobniejszymi rzeczami.

Autor zbioru wierszy „Powrócą ptaki”, który od 2014 roku jest aktywnym członkiem Myślenickiej Grupy Literackiej „Tilia”, ma na swoim koncie oprócz autorskich tomików („Twoje ślady” 2013; „Niebo na ziemi” 2014; „Wie Vogel” 2015), także antologie i almanachy, w których można przeczytać jego poezję: „Teraz” 2015; „Klinika poczętego szczęścia” 2016; ,,Poezja – rzadki kwiat prawdy” 2017; ,,Miej miłosierdzie dla nas – Konkurs poezji religijnej wybór wierszy” 2016; „Dziecięcy zapach miłości. Antologia wierszy” 2017 oraz „Myślenicka Grupa Literacka Tilia 2017” 2017.

Poezja Kazimierza Budyna to: „(...) magiczność, ponadczasowość, wyjątkowość, przyjaźń i miłość. Magiczność, bo przenosi nas w świat magii poezji elektryzując przy tym kunsztem słowa i myśli; ponadczasowość gdyż poprzez swoje wiersze przemawia do każdego człowieka niezależnie od wieku, płci, wyznania, przekonań; wyjątkowość ponieważ jego poezja jest tak samo wyjątkowa jak Kazimierz; przyjaźń albowiem bezinteresownie nie tylko daje siebie całego, ale i wszystko co posiada drugiemu człowiekowi. Wreszcie miłość jaką się odczuwa czytając kolejne wiersze Autora „Powrócą ptaki”. Miłość, dzięki której człowiek znowu zaczyna kochać, zaczyna wierzyć w to uczucie, o którym dawno już zapomniał, odłożył na półkę, lub co gorsza wyrzucił do kosza (…)” – tak oto opisuje twórczość lokalnego poety Katarzyna Dominik, koleżanka po piórze.

Warto zatrzymać się nad słowami zawartymi na kolejnych stronicach wspomnianego tomiku, bowiem niosą ze sobą uniwersalne przesłanie, a przy tym wprowadzają czytelnika w magiczny świat przeżyć, doznań, emocji. W świat, w którym każde zapisane słowo, każda niewypowiedziana myśl, każde uczucie stanowią coś wyjątkowego, niepowtarzalnego, wręcz unikatowego.

Już teraz czekamy na kolejne wiersze Kazimierza Budyna, zapisane na skrawku papieru gdzieś pomiędzy wczoraj a dziś, pomiędzy Polską a Wiedniem, pomiędzy jawą a snem… czekam na kolejne niepowtarzalne słowa, równie wyjątkowe jak on sam.

Katarzyna Dominik