Wiedza z Uniwersytetu Ekonomicznego

Wiedza z Uniwersytetu Ekonomicznego
Ryszard Tadeusiewicz Naukowiec AGH, absolwent myślenickiego LO

W tych felietonach przybliżam ofertę naukową akademickiego Krakowa w kontekście możliwości wykorzystania jej w małych i średnich przedsiębiorstwach silnie opartych na wiedzy, których powstanie i rozwój w Myślenicach chciałbym sprowokować.

Dzisiaj pokażę odpowiednio sprofilowane zasoby intelektualne Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (w skrócie UEK).

Jest to silna uczelnia, działająca w ważnym i newralgicznym obszarze naukowych podstaw gospodarki. Ma ona cztery wydziały: Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych – 23 katedry, Finansów - 10 katedr, Towaroznawstwa - 9 katedr oraz Zarządzania – 14 katedr. Nie podaję nazw wszystkich katedr, ale gdy ktoś poszukuje wiedzy związanej z problematyką ekonomiczną – to powinien tę listę nazw katedr przejrzeć (jest dostępna w Internecie), a prawie na pewno znajdzie stosowne źródło wartościowej wiedzy, bo pracownicy naukowo-dydaktyczni uczelni to sprawdzona i renomowana kadra teoretyków i praktyków ceniona w Polsce i za granicą. Samodzielną kadrę naukowo-dydaktyczną Uniwersytetu Ekonomicznego tworzy 52 profesorów tytularnych i 65 osób ze stopniem doktora habilitowanego oraz 7 profesorów wizytujących (do niedawno byłem jednym z nich).

Miejscem do którego wato się udać, żeby zaczerpnąć mądrości UEK i jego pracowników jest Dział Nauki i Transferu Wiedzy należący do pionu prorektora ds. Nauki. Strona WWW transferu wiedzy UEK to https://biznes.uek.krakow.pl/, a użyteczne telefony to: 12-2935-695, 12-2935-908, 12-2935-891, -764, 12-2935-031. Wskazany dział organizuje różne akcje, które mogą być interesujące dla przedsiębiorczych myśleniczan, w szczególności chciałbym zwrócić uwagę na projekt zatytułowany “Akademia Kreatywności – Pomysł, Potencjał, Przedsiębiorca”. Na stronie Działu Nauki i Transferu Wiedzy UEK można przeczytać:

Zapraszamy innowacyjnych przedsiębiorców, a także osoby chcące pogłębić wiedzę i poszukujące inspiracji do założenia własnej działalności gospodarczej.

Czyż nie jest to właśnie to, do czego stale Państwa tu namawiam? Zgłoszenia do tego konkursu można składać do 20 sierpnia br., więc czasu jest niezbyt wiele, ale warto się poważnie zastanowić.

Ofert na stronie UEK jest sporo. Ciekawy był konkurs dotyczący produkcji 10 animowanych filmów edukacyjnych albo produkcji komputerowej gry edukacyjnej – ale tu terminy zgłoszeń już minęły. Niemniej warto zaglądać pod wskazany adres internetowy, bo pojawia się tam stale coś nowego, a niektóre z propozycji naprawdę mogą być początkiem nitki wiodącej do złotego kłębka!