Wielkie świętowanie Kliszczaków

Wielkie świętowanie Kliszczaków

Najpierw solidna rozgrzewka podczas biegu, potem liczne występy grup i zespołów; bogata oferta gastronomiczna, a w tle muzyka gwiazd. Kliszczakom niewiele potrzeba do szczęścia, ale podczas dwudniowego święta na scenie i poza nią działo się na prawdę wiele

Wielkie świętowanie rozpoczęło się już w sobotę Gminnym Biegiem Niepodległości pod hasłem „W drodze ku Niepodległej”. Na starcie kilkukilometrowej trasy pojawił się również wójt Piotr Hajduk, przedstawiciele lokalnych klubów sportowych, mieszkańcy oraz osoby spoza gminy i sympatycy aktywnego wypoczynku. Wszyscy biegnący otrzymali zestawy startowe. Bieg miał rekreacyjny charakter i ukończyli go wszyscy i w nagrodę otrzymali od organizatorów poczęstunek i udział w losowaniu prezentów. Kontynuacją patriotycznych akcentów tego dnia były również występy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Pcimia-Suchej. Dzieci zaprezentowały inscenizację pod tytułem „Polska to bardzo ciekawy kraj” i wykonały taniec z flagami.

Tuż po pięknych występach dzieci na scenie wybuchła bomba energii, którą emanowały dziewczyny z Cheerleaders (działające przy UKS „Konik”). Jakby tego było mało tuż po nich powietrze w drżenie wprowadziła swoim koncertem Orkiestra Dęta „Orzeł” z Trzebuni, dając koncert na miarę 166 lat swojego istnienia. Dodatkową okazją do radości było dla jej członków przypadający w tym roku jubileusz 60-lecia działalności w orkiestrze Stanisława Ostafina oraz Jana Kuliga. Tego dnia nie zabrało też muzycznych gwiazd. Sporym zainteresowaniem cieszył się koncert duetu Mijal&Liber, a tuż po nich do tańca porywał zespół „Co nieco”.

Miłośnicy folkloru prawdziwą ucztę mieli w niedzielę, kiedy to na pcimskiej ziemi zaprezentowały się niemal wszystkie zespoły regionalne reprezentujące ziemię kliszczacką. Można było zobaczyć nowo powstały Zespół Regionalny „Trzebunianie”, a także zespoły z Krzczonowa, Kojszówki, Budzowa, Łętowni i oczywiście Pcimia, których występy przeplatały przepełnione zdrową dawką humoru skecze kabaretu „Czyli Show”.

- Cieszę się, że mogliśmy wspólnie świętować właśnie w taki urozmaicony sposób i jestem przekonany, że każdy mógł znaleźć w programie coś dla siebie - mówił wójt Piotr Hajduk.

Tego roku bardzo rozbudowana była także oferta gastronomiczna. Stoiska przygotowane przez koła gospodyń wiejskich ze Stróży, Pcimia i Trzebuni dawały możliwość spróbowania tradycyjnych potraw regionalnych. Bliższe poznanie kultury kliszczackiej ułatwiały też spotkania z lokalnymi twórcami: rzeźbiarzami Krzysztofem Bednarzem i Józefem Słoniną, malarką Barbarą Druzgałą oraz zajmującą się rękodziełem Agnieszką Kniarz.

Miły akcent miał miejsce także tuż przed koncertem gwiazdy niedzielnego wieczoru. Dwie organizacje sportowe działające na terenie gminy, czyli szkółka KS Pcimianka oraz Akademia Małego Sportowca otrzymały od Fundacji Orlen - Dar Serca, czeki na kwoty, odpowiednio 20 tys. i 10 tys. złotych, które wręczył osobiście prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Nagrodzonych tego dnia było więcej. Wójt uhonorował także młodych zawodników KS Pcimianka za indywidualne osiągnięcia minionego sezonu wręczając m.in. pamiątkowe medale.

Kulminacją dnia stał się występ tandemu Long&Junior, który wciągnął publiczność w rytmy disco polo prezentując swoje największe hity.

Sporym zainteresowaniem cieszyła się również ścianka wspinaczkowa OSP Pcim, wesołe miasteczko, strefa Myślenickiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej oraz strefa Młodych Atletów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, na której można było spotkać m.in. Tomasza Majewskiego, dwukrotnego złotego medalistę Igrzysk Olimpijskich w pchnięciu kulą. W trakcie imprezy była prowadzona również przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Talent” zbiórka na leczenie małego Stasia Wincenciaka, cierpiącego na neuroblastomę - nowotwór wieku dziecięcego. Zebrano kwotę 3080,30 zł, która została już przekazana na jego leczenie.