Wizyta miast partnerskich

Wizyta miast partnerskich
Delegacje partnerskich miast z włodarzami naszej gminy przed budynkiem Sokoła

W dniach od 11 do 15 lipca nasze miasto odwiedziły oficjalne delegacje miast partnerskich Bełchatów, Nowa Wieś Spiska, Lüdenscheid oraz Tinqueux, które od wielu już lat współpracują z gminą Myślenice. Samorządowcy przyjechali do Myślenic na oficjalne zaproszenie burmistrza Jarosława Szlachetki.

Uczestnicy z zaprzyjaźnionych regionów mieli okazję zwiedzić nasze miasto, poznali historię cudownego obrazu Matki Bożej Myślenickiej, który 24 sierpnia będzie obchodzić 50-lecie koronacji, odwiedzili górę Chełm i podziwiali rozległy, wspaniały widok, obejmujący tereny naszej gminy. Wzięli też udział w wydarzeniach 6. Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. W Myślenicach oraz innych urokliwych miejscach Małopolski goście spędzili kilka dni.

W kolejnych dniach nasi partnerzy zwiedzali nasze miasto i okolice, a także krakowską dzielnicę Kazimierz oraz Rynek Główny, gdzie w wieczornej scenerii na szczycie wieży mariackiej mogli wysłuchać krakowskiego hejnału. Zwieńczeniem przygotowanego programu była wycieczka w Pieniny oraz spływ Dunajcem.

Głównym wydarzeniem, w którym udział wzięły delegacje, były 6. Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem odbywające się w dniach 8-17 lipca w Myślenicach. Nasi goście uczestniczyli w szeregu wydarzeń folklorystycznych, a w szczególności w koncercie otwarcia i zamknięcia festiwalu oraz happeningu „Kuchnie Świata”, zorganizowanego w Małopolskiej Szkole Gościnności.

Przyjazd polskich oraz zagranicznych delegacji to możliwość promowania urokliwych terenów naszego regionu oraz związanej z nimi historii. Przede wszystkim jednak wymiany te dają możliwość zacieśnienia relacji między miastami partnerskimi oraz opcję wypracowania nowych koncepcji i elementów współpracy. Partnerstwo na tej płaszczyźnie pozwoli stworzyć w przyszłości nowe perspektywy rozwojowe oparte na wspólnej wymianie doświadczeń.

Zaprzyjaźnieni samorządowcy wyrazili w bezpośrednich rozmowach z władzami naszego miasta wolę zintensyfikowania współpracy w wielu dziedzinach.

GSI