Włosi wybudują tunel pod Luboniem

Region 10 marca 2016 Wydanie 9/2016
Włosi wybudują tunel pod Luboniem
Włosi wybudują tunel pod Luboniem

Włoska firma wybuduje fragment drogi ekspresowej na odcinku Lubień - Rabka. Pod Luboniem Małym powstanie dwukilometrowy tunel

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyłoniła firmę, która wybuduje odcinek ekspresowej Zakopianki na trasie Lubień-Rabka. Do przetargu złożyło oferty w sumie 6 firm, z czego połowa z Włoch. Najniższą cenę 968,8 mln zł zaproponowała firma Astaldi S.p.a. z Rzymu i to ona wykona inwestycję. Najwyższa z proponowanych cen pochodziła od Metrostav a.s. z Czech i optowała na ponad 1 mld 710 tys. zł. Inwestycja zostanie zrealizowana w 54 miesiące.

W ramach inwestycji wybudować trzeba odcinek tunelowy drogi klasy S długości ok. 3,0 km, w tym z dwukomorowym tunelem o długości ok. 2,06 km, z awaryjnymi przejściami między komorami, dwoma portalami oraz pełną infrastrukturą i wyposażeniem technicznym. Wybudowanie tunelu dwukomorowego oznacza w praktyce budowę dwóch równoległych do siebie obiektów podziemnych o długości 2,06 km w trudnych warunkach geologicznych i hydrologicznych fliszu karpackiego. Ponadto do wykonania są m.in.: wzmocnienia podłoża gruntowego dla uzyskania właściwych warunków posadowienia dróg, obiektów inżynierskich oraz zapewnienie stateczności nasypów i skarp, zabezpieczenia skarp głębokich wykopów oraz przebudowa i budowa dróg dojazdowych do obsługi terenu przyległego.

Dwujezdniowa droga prowadząca w Tatry, która obecnie kończy się w Lubniu ma być gotowa w 2021 roku. Inwestycja podzielona jest na trzy odcinki. Pierwszy łączący Lubień z Naprawą, drugi na trasie Naprawa – Skomielna Biała biegnący najdłuższym tunelem w Polsce, który powstanie pod Luboniem Małym i kolejny, pomiędzy Skomielną Białą i Chabówką.

Pierwszy odcinek wybuduje polsko - ukraińskie konsorcjum przedsiębiorstw: IDS-BUD S.A z Warszawy i Korporacja ALTIS-HOLDING z Kijowa. Ma powstać w ciągu 22 miesięcy od daty zawarcia umowy. Odcinek Skomielna Biała-Chabówka wybuduje włoska spółka Salini Impregilo, która jak polsko-ukraińskie konsorcjum zamierza swój odcinek ukończyć w ciągu 22 miesięcy od podpisania umowy.

Dzisiaj dwudziestokilometrowy odcinek Zakopianki z Myślenic do Lubnia pokonujemy w kilkanaście minut. W Lubniu kończy się dwupasmówka i na pozostałe 54 km dzielące nas od Zakopanego należy przeznaczyć ok. 75 minut. O ile nie natkniemy się na korki. Problem ma rozwiązać planowana inwestycja i budowa kolejnych odcinków ekspresówki. Najwcześniej w Tatry drogą ekspresową pojedziemy w 2021 roku.

p.jag