Wnuczek gra w szachy z dziadkiem

Miasto 23 stycznia 2018 Wydanie 3/2018
Wnuczek gra w szachy z dziadkiem

To, że w szachy mogą grać całe rodziny udowodnił Myślenicki Klub Szachowy, który zorganizował turniej integrujący reprezentantów różnych pokoleń

Założeniem organizatorów było wykorzystanie gry szachowej do pogłębienia więzi rodzinnych, zwłaszcza pokoleń dziadkowie-wnuki. - Projekt polegał na zachęcie do gry w rodzinach, zorganizowaniu warsztatów w grupach dla początkujących i zaawansowanych amatorów do IV kategorii szachowej oraz turniej rodzinny. Warunkiem udziału w turnieju był skład drużyny z szachistów przynajmniej dwu pokoleń, bez ograniczania liczby osób w drużynie - wyjaśnia Stanisław Sukta.

W turnieju zagrało 6 drużyny 2-4-osobowe, łącznie 18 uczestników. Do klasyfikacji rodzinnej liczyła się suma punktów zdobytych przez członków rodzin w turniejach indywidualnych dla starszych i młodszych.

Wyniki indywidualne starszych: 1. Andrzej Osiński (5 zwycięstw w 5 partiach) 2. Marc Labranche 3 pkt. 3. Dorota Worwa 3 pkt, młodszych: 1.Mateusz Libucha 5 pkt, 2.Ryszard Libucha 4 pkt 3.Adam Labranche 3,5 pkt.

Klasyfikacja rodzinna: 1. Mateusz, Ryszard, Janusz Libuchowie z Myślenic 12 pkt. 2.Iza, Dawid, Mariusz Polewkowie z Jawornika + Józef Kaczor z Głogoczowa 8 pkt 3. Adam, Marc, Laura Labranche«owie Banowice 7,5 pkt. oraz Worwowie z Krzyszkowic – 7 pkt, Więskowie – 6,5 pkt i Kostuchowie 4 pkt. Nagrody w postaci m. in. 3 pucharów dla drużyn i 2 dla zwycięzców indywidualnych oraz bony do KMPiK ufundował burmistrz Maciej Ostrowski i Klub Szachowy. Na uwagę zasługują 2 drużyny wywodzące się z szachowej rodziny Osińskich, w której szachowe hobby przejmuje już 4-te pokolenie.

Zawody zorganizował Myślenicki Klub Szachowy w ramach gminnego programu Inicjatywa Lokalna - projekt „Integracja międzypokoleniowa przez szachy”. Organizatorzy planują nadal integrować szachowo rodziny w 2018 roku.