Wojska okupanta wkraczają do miasta

Wojska okupanta wkraczają do miasta
Fot. Z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta

6 września 1939 roku. Wojska okupanta wkraczają do miasta. W tle płonące domy przy ulicy Niepodległości.

Dwa dni wcześniej, w dniu 4 września 1939 roku „doszło w rejonie Plebańskiej Góry, obsadzonej przez żołnierzy 4. kompanii 12. Pułku Piechoty do poważnego zamieszania. Wzięli oni żołnierzy wycofującej się 10. Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej za oddział Wehrmachtu i wycofali się z zajmowanych stanowisk. Panikę udało się opanować. 5 września w godzinach porannych niemiecka 2. Dywizja Pancerna i 3. Dywizja Górska przeszły do decydującego uderzenia z kierunku południowego na Myślenice. Równocześnie od zachodu, drogami przez Jasienicę i Rudnik, uderzyła 7. Bawarska Dywizja Piechoty, a z kierunku południowo-wschodniego wzrósł nacisk 4. Dywizji Lekkiej i części 3. Dywizji Górskiej. Aby nie dopuścić do okrążenia i zniszczenia sił polskich, koniecznym stało się wycofanie ich z Myślenic w kierunku na Bochnię. Punkt artyleryjski osłaniający odwrót zorganizowano w Borzęcie i przez tę miejscowość systematycznie wycofywano poszczególne jednostki. Równocześnie wysadzono lub spalono sześć mostów na Rabie i Bysince. W wyniku wysadzenia betonowego mostu na Bysince uszkodzone zostały pobliskie zabudowania, w tym budynek strażnicy pożarnej. Zanim zdetonowano ładunek uprzedzono o akcji okolicznych mieszkańców, dzięki czemu zdążyli oni opuścić swoje domy. Niemieckie czołgi kilkakrotnie wdzierały się do Myślenic, jednak działania III Dywizjonu 6. Pułku Artylerii Lekkiej skutecznym ogniem zmuszały je do wycofania się z miasta. Niemcom udało się opanować miasto dopiero wieczorem. Walki na terenie powiatu myślenickiego trwały od 1 do 6 września, biorący w nich udział żołnierze polscy wyczerpali w tym czasie zapasy sił i wytrzymałości fizycznej”. Prezentowany fragment zdjęcia jest publikowany w Polsce po raz pierwszy i pochodzi z prywatnych zbiorów kolekcjonerskich myśleniczanina Józefa Stanisława Błachuta.

Zainteresowanych wydarzeniami z tego okresu polecamy VII rozdział „Monografii Myślenic” wydanej w 2012 roku, która jest ambitną próbą przedstawienia całej historii miasta od czasów najdawniejszych aż do nam współczesnych. Można ją nabyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ks. Jana Kruczka w Myślenicach przy ulicy Adama Mickiewicza 17.

Józef Stanisław Błachut Józef Stanisław Błachut Autor artykułu

Rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.