Wrzesień 1939 roku. Wojska okupanta hitlerowskiego wkraczają do Myślenic

Wrzesień 1939 roku. Wojska okupanta hitlerowskiego wkraczają do Myślenic
Wrzesień 1939 roku. Wojska okupanta hitlerowskiego wkraczają do Myślenic. Fot. Z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta

O ile zniszczone mosty na Rabie nie stanowiły dla Niemców większego utrudnienia, o tyle realną przeszkodą był płynący przez Myślenice potok Bysinka mający głębokie, wykładane kamieniem koryto.

Odcinał on drogę natarcia czterech dywizji niemieckich, wkraczających do Myślenic od strony Stradomia i ul. 3. Maja. Niemcy bardzo szybko uporali się z tym problemem, łącząc obydwa jej brzegi nowym drewnianym mostem saperskim. Drewno zarekwirowane zostało bez uiszczania wynagrodzenia, z tartaku należącego do myślenickiej rodziny Hołujów.

Prace przy budowie mostu, a także przy odgruzowywaniu dróg wykonywali żołnierze niemieccy. Przestronny myślenicki Rynek stał się miejscem przegrupowywania, odpoczynku i postoju niemieckich oddziałów. Żołnierze zatrzymujący się w mieście wykonywali pamiątkowe zdjęcia. Dzięki nim utrwalony został unikatowy obraz tamtych wydarzeń i zniszczeń wojennych.

Mieszkańców obserwujących wkroczenie niemieckiej armii przytłaczał widok jej potęgi. Liczba ciężarówek, motocykli i wozów taborowych jadących przez Myślenice była tak duża, że nie można było przejść na drugą stronę drogi. Za oddziałami liniowymi szły tabory i służby zaopatrzenia. Podstawą transportu tych wojsk były wozy konne”.

To unikatowe zdjęcie, wykonane przez żołnierza niemieckiego jest publikowany w Polsce po raz pierwszy i pochodzi z prywatnego zbioru kolekcjonerskiego myśleniczanina Józefa Stanisław Błachuta.

Zainteresowanym tymi wydarzeniami polecam VII rozdział monografii Myślenic wydanej w roku 2012, która jest „ambitną próbą przedstawienia całej historii miasta od czasów najdawniejszych aż do nam współczesnych”. Można ją nabyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Józef Stanisław Błachut Józef Stanisław Błachut Autor artykułu

Rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.