Wrześniowa rocznica

Wrześniowa rocznica
Przemarsz na rynek po uroczystościach w Sanktuarium Fot. M. Stoszek

1 września 80 lat temu od ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę rozpoczęła się najkrwawsza wojna w dziejach ludzkości, II wojna światowa. Już 5 września wojska okupacyjne zajęły Myślenice. Zaczęła się najczarniejsza noc w dziejach naszego miasta.

Pamiętając o tych strasznych wydarzeniach, władze miasta i gminy zorganizowały kilkudniowe obchody, celem uczczenia bohaterów tamtych dni. Rozpoczęły się one 5 września wykładem dr. Piotra Sadowskiego w Muzeum Niepodległości na temat kampanii we wrześniu 1939 na ziemi myślenickiej, a po wykładzie otwarta została wystawa poświęcona tej tematyce. Następnie w Sanktuarium Myślenickiej Pani odprawiona została Msza Święta w intencji poległych i pomordowanych myśleniczan w czasie II wojny światowej.

Po Mszy Świętej zebrani przemaszerowali na rynek, gdzie odśpiewano Hymn państwowy, a pod Pomnikiem Niepodległości złożono wieńce pamięci.

6 września, również w Muzeum Niepodległości, dr Kazimierz Dymek przybliżył zebranym zagadnienie walk obronnych na przedmurzu Krakowa we wrześniu 1939 roku.

Kolejna część uroczystości miała miejsce 7 września w Głogoczowie, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą pamięci Generała Józefa Kustronia, dowódcy walk na przedmurzu Krakowa. Odbył się tam również piknik patriotyczny.

Zorganizowane obchody są bardzo ważną lekcją lokalnej historii i oddaniem hołdu obrońcom naszej ojczyzny, przede wszystkim tym wywodzącym się z ziemi myślenickiej.

 

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Prezes myślenickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Od września 2019 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.