Wszyscy uczniowie na czas znaleźli swoje miejsca w szkołach

Wszyscy uczniowie na czas znaleźli swoje miejsca w szkołach
Radny powiatowy Władysław Kurowski

Rok szkolny 2019/2020 w szkołach średnich jest szczególny, ponieważ spotyka się podwójny rocznik. Jest to najtrudniejszy etap w trakcie reformy edukacji, którą rozpoczęto przed trzema laty. Radny Powiatowy Władysław Kurowski jeszcze w lipcu interpelował w sprawie liczby miejsc w klasach pierwszych. Jak się okazało, wszyscy uczniowie znaleźli miejsca w szkołach.

Wdrożenie reformy edukacji w naszym regionie nie było łatwe. Proces ten wymagał ogromnego wysiłku i zaangażowania ze strony wielu osób i instytucji. Zdaniem Władysława Kurowskiego – Obyło się bez większych zawirowań i nie sprawdziły się głosy, które wróżyły w tym temacie kataklizm. Jak jednak wskazuje radny, tego rodzaju reforma, w której przekształcono gimnazja i utworzono szkoły ponadpodstawowe, powinna zostać poddana głębszej analizie przez specjalistów, co umożliwiłoby uzyskanie obiektywnej oceny.

To dzięki ogromnej pracy takich instytucji i osób jak: Zarząd i Rada Powiatu, Wydział Edukacji, dyrektorzy i nauczyciele szkół udało się spokojnie wprowadzić zmiany w szkolnictwie. Ostatecznie wszyscy uczniowie znaleźli swoje miejsca w szkołach. Sięgając statystyk, jak podaje Władysław Kurowski: – Liczba klas pierwszych utworzonych w tym roku szkolnym w szkołach powiatu myślenickiego jest o 1 większa od dwukrotności oddziałów z roku poprzedniego. Jeśli chodzi o etaty nauczycieli to w naszym regionie nie nastąpił spadek zatrudnienia z powodu reformy. Pojawiły się natomiast pojedyncze zwolnienia, które wynikały ze zjawisk demograficznych i przejścia na emeryturę. Nie było również zwolnień w maju 2019 r., za to od 1 września zatrudniono wielu nowych nauczycieli.

30 września System Informacji Oświatowej wykaże dokładne dane w tym temacie.

W kwestii gotowości szkół na zmiany, które podyktowała reforma edukacji, można powiedzieć, że w większości obiektów zdążono na czas. Warto dodać, że Powiat Myślenicki prowadzi 6 zespołów szkół oraz dotuje jedno liceum, które prowadzi na zasadzie porozumienia z Województwem Małopolskim. W myślenickim Zespole Szkół im. Andrzeja Średniawskiego wybudowano nowy budynek dydaktyczny, co zdecydowanie poprawiło jakość zarówno nauki dla uczniów, jak i pracy nauczycieli. Z kolei w ZSTE taki obiekt jest dopiero w planach i obecnie, z powodu podwójnego rocznika klas pierwszych, zajęcia kończą się o godz. 19.20. Zdaniem Władysława Kurowskiego: – Szkołom poza Myślenicami wprowadzenie reformy daje możliwość lepszego wykorzystania istniejącej bazy dydaktycznej, a nauczycielom pewność pracy.

W związku z reformą w szkołach pojawiły się nowe profile klas, adekwatne do potrzeb polskiego rynku. Od 1 września w ZSTE w Myślenicach w Technikum Nr 1 pojawił się kierunek: technik rachunkowości.

– Każdy nowy zawód wprowadzany do szkoły ponadpodstawowej musi podlegać zaopiniowaniu co do zgodności z potrzebami rynku pracy przez powiatową i wojewódzką radę rynku pracy. Jest to wymóg wynikający z ustawy Prawo Oświatowe – wskazuje Władysław Kurowski.

Można powiedzieć, że nasz powiat pozytywnie przebrnął przez trudności związane z wprowadzenie reformy edukacji. Jakie będą tego skutki, czas pokaże. – Uważam, że reforma w rezultacie przyniesie dobre wyniki w postaci solidnego, ugruntowanego wykształcenia i dobrego wychowania naszej młodzieży. W zasadzie przed reformą większość rodziców i nauczycieli zwracała uwagę na zbyt krótki czas nauki w liceach, co nie sprzyjało dobremu kształceniu. Podobnie myślę, że wprowadzenie szkół branżowych i 5-letniego technikum zaowocuje wykształceniem dobrych fachowców tak dziś brakujących na rynku pracy – podsumował radny.

 

Maria Gaczyńska Maria Gaczyńska Autor artykułu

Dziennikarka, założycielka portalu internetowego pn. wmyślenicach.pl,, interesuje się głównie sprawami społeczno-politycznymi miasta i regionu