Dwukadencyjność? Jeszcze nie teraz

Dwukadencyjność? Jeszcze nie teraz
Okres sprawowania funkcji przez włodarzy poszczególnych miast i gmin

Prawo i Sprawiedliwość wycofuje się z pomysłu wprowadzenia tzw. wstecznej dwukadencyjności dla prezydentów, burmistrzów i wójtów w najbliższych wyborach samorządowych.

Decyzję w ubiegłym tygodniu ogłosił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Gdyby ta zasada weszła w życie już teraz, w wyborach samorządowych, które czekają nas jesienią przyszłego roku nie mogłoby wystartować 7 z 9 włodarzy gmin powiatu myślenickiego

Jedną ze zmian zapowiadanych przez Prawo i Sprawiedliwość dotyczących przyszłorocznych wyborów samorządowych było wprowadzenie dwukadencyjności dla prezydentów i burmistrzów miast oraz wójtów. Wątpliwości budził moment od którego miałyby się liczyć ustawowe ograniczenia – główne pytanie konstytucjonalistów brzmiało; czy wprowadzane zmiany w ordynacji wyborczej powinny obejmować wyniki wyborów samorządowych z roku 2010, czy funkcjonować od najbliższych, które odbędą się w 2018 roku?

Podczas spotkania z pełnomocnikami okręgowymi i regionalnymi ds. kampanii samorządowej, które odbyło się 15 maja, Jarosław Kaczyński poinformował, że Prawo i Sprawiedliwość rezygnuje z koncepcji tzw. wstecznej dwukadencyjności dla samorządowców.

- Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, które kiedyś wspominałem, mówię tutaj o opinii Trybunału Konstytucyjnego i stanowisku prezydenta, doszliśmy do wniosku, że podtrzymamy zasadę dwóch kadencji, które pełnią wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, ale z karencją, czyli z odłożeniem tego w czasie – mówił prezes PiS podczas konferencji prasowej. Jarosław Kaczyński dodał, że jego partia nie odchodzi od planów zmian w samorządach, ale nie unormuje tego przepisami w najbliższych wyborach. Zaznaczył jednak, że w przyszłości zasada dwukadencyjności na pewno zostanie wprowadzona.

Jeżeli rząd Prawa i Sprawiedliwości pozwoliłby rządzić burmistrzom i wójtom tylko przez dwie kadencje, to spośród 9 włodarzy gmin w powiecie myślenickim ze stanowiskami musiałoby się pożegnać 7 z nich. Byliby to Tadeusz Pitala (wójt gminy Siepraw), Marek Gabzdyl (wójt gminy Raciechowice), Maciej Ostrowski (burmistrz miasta i gminy Myślenice), Kazimierz Szczepaniec (wójt gminy Lubień), Piotr Pułka (burmistrz miasta i gminy Sułkowice), Władysław Piaściak (wójt gminy Tokarnia), Wiesław Stalmach (wójt gminy Wiśniowa). W pozostałych dwóch gminach pierwszą kadencję na stanowisku burmistrza gminy i miasta Dobczyce sprawuje Paweł Machnicki, natomiast w gminie Pcim od 10 miesięcy funkcję wójta sprawuje Piotr Hajduk.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Od 2014 roku pełni funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)