Wychowanie przez zabawę

Miasto 4 grudnia 2018 Wydanie 43/2018
Wychowanie przez zabawę

Asystenci rodziny zatrudnieni w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Myślenicach od trzech lat prowadzą warsztaty dla rodziców z cyklu „Mini Akademia Rodzica”. Poruszane zagadnienia oscylują wokół tematu wychowania

- Staramy się wspierać wychowawcze kompetencje rodziców. Dużą wagę przywiązujemy także do kwestii związanych z budowaniem dobrych relacji rodzinnych. Warsztaty te są organizowane w dwóch rocznych edycjach: na wiosnę oraz jesienią, które zawierają po sześć cotygodniowych spotkań. W okresie wiosennym warsztaty kończą się piknikiem rodzinnym. Jesienią do tej pory organizowany był festiwal - mówią.

W bieżącym roku, w ramach drugiej edycji warsztatów, zrealizowany został projekt socjalny „Czas na zabawę, czas na wychowanie”, adresowany do rodzin z dziećmi. Projekt ten miał charakter warsztatów wyjazdowych, a ich miejscem był Biały Dunajec.

Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji, lecz przede wszystkim był to specjalny czas dla rodzin na: integrację przy rodzinnych grach planszowych, atrakcyjną zabawę w parku wodnym w Zakopanym, udział w warsztatach twórczych. Do wyboru były cztery rodzaje warsztatów: stolarskie, podczas których wykonywane były drewniane karmniki dla ptaków; ozdób filcowych; kulinarne, w ramach których z owoców powstały artystyczne i smakowite desery; zaś dla najmłodszych uczestników przygotowano warsztaty plastyczne. W tym dniu zamiast tradycyjnej kolacji, uczestnicy smakowali pyszne kiełbaski z grilla, a następnie wesoło bawili się śpiewając piosenki i organizując zabawy rodzinne. W niedzielne przedpołudnie miało miejsce niecodzienne spotkanie, z zespołem góralskim „Holniok”, który przybliżył kulturę i zwyczaje góralskie. Dzieci mogły próbować zagrać na góralskich instrumentach. Był także wspólny śpiew i taniec przy góralskiej muzyce.

Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali upominki. Wyjazd umożliwił rodzicom zapoznanie się z ciekawymi formami aktywności rodzinnej, zarówno w domu w formie gier planszowych, jak i zabaw na świeżym powietrzu oraz przy ognisku czy na wycieczce. Dla dzieci była to forma aktywnego wypoczynku z rodzicami i relaksu. Dla wszystkich szansa przeżycia przygody, ale co najważniejsze budowania i umacniania więzi rodzinnych.

- Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu, spędziliśmy mnóstwo czasu na przyjemnościach, dzieci zadowolone z czasu spędzonego z rodzicami oraz rówieśnikami, zauważyłam dużą otwartość wszystkich dzieci na wspólną zabawę - mówi pani Ania. - Było super, rozerwaliśmy się, wszystko było dobrze zorganizowane. Atmosfera była miła i rodzinna. Syn był bardzo zadowolony, że mógł pobawić się z innymi dziećmi i że mógł sam wykonać karmnik dla ptaków - dodała pani Paulina.

Aneta Braś