Wyjątkowi ludzie - wyjątkowe spotkania

Wyjątkowi ludzie - wyjątkowe spotkania

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie już po raz osiemnasty zorganizowało Myślenickie Spotkanie Integracyjne - wydarzenie skierowane do wszystkich osób, instytucji oraz środowisk, którym los i warunki życia osób niepełnosprawnych nie są obojętne. To wyjątkowe spotkania, bo wszystko tu jest wyjątkowe: uczestnicy, występy, prace, rękodzieła i czas, który upływa pod znakiem uśmiechu i radości

- Minęło już osiemnaście lat od chwili, gdy odbyła się pierwsza impreza integracyjna osób niepełnosprawnych ze społecznościami, osobami, organizacjami i instytucjami naszego powiatu. Organizowane od 2000 roku spotkania nabrały charakteru cyklicznego i na dobre zadomowiły się przy zespole gastronomiczno-rekreacyjnym „Banderoza” na Zarabiu. W tym roku do wspólnego świętowania zaprosiliśmy również dzieci i młodzież objęta pieczą zastępczą - podkreślał Piotr Gofoń, dyrektor PCPR Myślenice.

Spotkania integracyjne poprzez wspólną zabawę, konkursy, zachętę do współdziałania promują postawy obywatelskie. W czasie imprezy uczestnicy mogą wziąć udział w konkursach, podziwiać występy artystyczne oraz skorzystać z organizowanych atrakcji - przejażdżki na koniach Szkółki Jazdy Konnej „Hucuł” albo starymi pojazdami Motosportu Myślenice. Pokaz sprzętu strażackiego przygotowała Komenda Powiatowa PSP w Myślenicach, a nad bezpieczeństwem czuwała Maltańska Służba Medyczna.

Kolejnym istotnym celem całego przedsięwzięcia jest okazanie uznania, wsparcia oraz dostarczenie wspólnych chwil radości osobom, które na co dzień roztaczają pieczę nad takimi osobami, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym, a których trud nie zawsze jest dostrzegany i należycie doceniany.

- Główny cel naszych spotkań ewoluuje, bo sposób patrzenia na problemy osób niepełnosprawnych czy pieczy zastępczej się zmienił; my się robimy bardziej otwarci, więcej rozumiemy - te imprezy temu służą. Myślę, że ten cel główny ta impreza spełnia: czyli po pierwsze wyprowadzana naszych gości, czyli osoby niepełnosprawne i objęte pieczą zastępczą z domu, bo to nie są problemy, których trzeba się wstydzić, a z drugiej strony pokazujemy społeczności: my możemy normalnie żyć i funkcjonować. Bo najważniejszym elementem takiego spotkania jest możliwość wspólnego przeżywania radosnych chwil, które być może przyczynią się do usunięcia kolejnych barier i stereotypów związanych z niepełnosprawnością oraz pieczą zastępczą i otworzą drogę do pełniejszego ich zrozumienia oraz pozwolą odczuć, że są równoprawnymi członkami naszej społeczności - dodał Piotr Gofroń.

Imprezę otworzył wraz dużą grupą samorządowców starosta Józef Tomal, który w mundialowym nastroju podkreślał, że tak jak reprezentacja Polski nie możemy się poddawać i musimy mieć nadzieję i czerpać z życia radość i entuzjazm do dalszego działnia. I jak przed naszymi piłkarzami jest jeszcze kolejny mecz, który należy wygrać, wszyscy zgromadzeni, którzy przyszli tu, na to spotkanie już wygrali - bo udowadniają, że są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, którzy mają również potrzebę wspólnego spędzania czasu i dobrej zabawy.

Po staroście na scenie pojawili się główni bohaterowie i nastąpiła prezentacja dorobku twórczego i artystycznego osób niepełnosprawnych oraz zaprzyjaźnionych solistów i grup artystycznych, połączoną z kiermaszem, wystawami prac oraz występami scenicznymi. Całość zakończyła zabawa taneczna przy muzyce grupy „Handycap” z Warsztatów Terapii Zajęciowej pod kierownictwem Roberta Piątkowskiego, który również pełnił rolę dźwiękowca podczas całej imprezy. Spotkanie poprowadził animator kultury i muzyk, pracownik MOKiS, Zbigniew Morawski.

Organizatorami spotkań są: Starostwo Powiatowe, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Domy Pomocy Społecznej Powiatu Myślenickiego, Środowiskowy Dom Samopomocy w Sułkowicach i Lubniu, a także Warsztaty Terapii Zajęciowej z Harbutowic, Myślenic i Dobczyc, a przebieg zabawy wspierają wolontariusze ze stowarzyszeń działających na rzecz osób niepełnosprawnych w Krzczonowie, Krzywaczce, Myślenicach, Stróży i Sułkowicach.

Piotr Ślusarczyk Piotr Ślusarczyk Autor artykułu

Z gazetą związany w latach 1999-2018. Przez ostatnie 15 lat pełnił funkcję sekretarza redakcji, dbając o sprawne funkcjonowanie tygodnika. Zawsze związany z tytułem równie mocno jak z samymi Myślenicami. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynał jako licealista od redagowania „Odkroju” - dodatku do Gazety Myślenickiej poruszającego problematykę dotyczącą młodzieży oraz od poezji, publikując w ramach Myślenickiej Grupy Poetyckiej „Tilia”. (HISTORIA, KULTURA, SPORT, SAMORZĄD)