Wyprawka szkolna za 300 zł. Wystarczy?

Wyprawka szkolna za 300 zł. Wystarczy?

Od 1 lipca rodzice mogą starać się o 300 złotych na wyprawkę szkolną dla swojego dziecka z rządowego programu „Dobry Start”. Wielu z nich zastanawia się, czy to wystarczy, aby zapewnić dziecku niezbędne rzeczy przydatne w szkole. Sprawdziliśmy, ile trzeba wydać na wyprawkę

Z wyliczeń urzędników wynika, że program „Dobry Start” może objąć ponad 4,6 mln dzieci w wieku szkolnym. Formalności związane z dofinansowaniem, podobnie jak zakupy, możemy zrealizować za pomocą internetu. Opracowaliśmy listę niezbędnych rzeczy dla ucznia szkoły podstawowej. W oparciu o nią sprawdziliśmy w sklepach internetowych, ile trzeba za nie zapłacić. Ceny niektórych produktów zdecydowanie zaskakują.

Listę zakupów zaczęliśmy od plecaka. Ten można znaleźć już od 14,95 złotych. W plecaku znajdą się też takie rzeczy jak piórnik z wyposażeniem, którego ceny zaczynają się od 9,99 zł. Większym wydatkiem z pewnością będzie strój do ćwiczeń, składający się z koszulki, spodenek i butów oraz zeszyty. W zestawieniu przyjęto, że uczeń szkoły podstawowej potrzebuje 12 zeszytów 64-kartkowych. Koszt najtańszego to 3,79 zł za sztukę. W wyprawce wycenionej znajdują się również mniejsze przedmioty takie jak na przykład nożyczki, których ceny zaczynają się od 1,29 zł. Z naszej analizy wynika, że w sklepach internetowych wyprawkę szkolną dla ucznia szkoły podstawowej skompletujemy już za 154,88 zł. Pozostałą część kwoty możemy wydać na zakup podręczników. Oczywiście do podanych cen trzeba doliczyć koszty wysyłki. Warto jednak zwrócić uwagę, że część sklepów przy większych zakupach gwarantuje klientom bezpłatną dostawę do domu.

Program „Dobry Start” obejmie dzieci uczące się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych do chwili ukończenia przez nie 18. roku życia, a jeśli kontynuują naukę, czas pobierania świadczenia można przedłużyć do dwudziestych urodzin. Niepełnosprawni uczniowie będą mogli pobierać pieniądze aż do 24. roku życia. Pieniądze będą wypłacane raz w roku.

Wniosek o świadczenie będzie można złożyć od 1 lipca drogą elektroniczną, a od 1 sierpnia - w urzędzie. Już za kilka dni będzie on dostępny na portalu Emp@tia. Kto nie ma konta, powinien jak najszybciej je założyć. Aby móc składać wnioski, konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego lub bezpłatnego profilu zaufanego. Bezpłatny profil zaufany można założyć on-line na stronie ePUAP lub za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej banku.

Piotr Ślusarczyk Piotr Ślusarczyk Autor artykułu

Z gazetą związany w latach 1999-2018. Przez ostatnie 15 lat pełnił funkcję sekretarza redakcji, dbając o sprawne funkcjonowanie tygodnika. Zawsze związany z tytułem równie mocno jak z samymi Myślenicami. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynał jako licealista od redagowania „Odkroju” - dodatku do Gazety Myślenickiej poruszającego problematykę dotyczącą młodzieży oraz od poezji, publikując w ramach Myślenickiej Grupy Poetyckiej „Tilia”. (HISTORIA, KULTURA, SPORT, SAMORZĄD)