Wyścig o Euro 2012 trwa

29 maja 2008 Wydanie 18/2008
Wyścig o Euro 2012 trwa
Plan rozbudowy kompleksu sportowo-rekreacyjnego na Zarabiu

Czy Myślenice gościć będą jedną z reprezentacji piłkarskich podczas Mistrzostw Europy 2012? Czas pokaże… Choć spekulacjom nie ma końca, słynna lista 99 rekomendowanych centrów pobytowych nie została jeszcze podana do publicznej wiadomości. Jedno jest pewne - centra pobytowe wybiorą sami przedstawiciele UEFA dopiero w 2010 roku

Pomysł włączenia się Myślenic w organizację EURO 2012 podchwycono w momencie, gdy Polska starała się o przyznanie jej organizacji mistrzostw, łącząc naszą ofertę z Krakowem. Od tej pory Myślenice oficjalnie brane są pod uwagę jako ośrodek treningowy dla piłkarskich reprezentacji. W naszych działaniach mocno wspiera nas Kraków, marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara oraz senator Stanisław Bisztyga i poseł Marek Łatas. Myślenice ze względu na swoje położenie i rozpoczęte, znaczące inwestycje sportowe, dla regionu mają ogromne szanse stać się głównym zapleczem treningowym. Tu dzisiaj nie mówi się tylko o samym potencjale miasta, koncepcjach i projektach, ale już o konkretach. Większość inwestycji związanych z Euro 2012 już rozpoczęto. Hala widowiskowo sportowa, na którą otrzymano częściowe dofinansowanie będzie gotowa z początkiem 2009 r., a wraz z nią zaplecze sportowo – rekreacyjne, w skład którego wejdą szatnie, sale konferencyjne, fitness i odnowa biologiczna. Hala wraz z zapleczem połączone będą z istniejącym już stadionem sportowym Dalin. Już w najbliższym czasie kompleks wzbogaci pełnowymiarowe, oświetlone boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią oraz dach nad trybunami stadionu. Po rekultywacji tzw. bocznego boiska sportowego Dalinu kompleks już w pełni spełniać będzie wymogi sportowe stawiane przez UEFA. Obsługa parkingowa kompleksu zrealizowana będzie w oparciu o projektowany parking dla 200 samochodów osobowych oraz dla co najmniej trzech autokarów.

Projekt i stan zaawansowania prac zarówno Krakowa jak i Myślenic przedstawili reprezentanci obu miast na konferencji prasowej, która wiązała się z podsumowaniem wizyty reprezentantów UEFA w Krakowie. Ocena komisji jest pozytywna.

Jedynym na dzień dzisiejszy mankamentem oferty Myślenic jest brak dobrej bazy noclegowej. Cały projekt zakłada budowę hotelu połączonego z całym kompleksem, jednak w tym konkretnym, przypadku UEFA stawia twarde warunki – minimum jeden hotel co najmniej 4 gwiazdkowy (z basenem).

O ile po organizacji mistrzostw kompleks sportowy będzie służył wszystkim mieszkańcom i klubom sportowym i nie będzie problemu z jego utrzymaniem, to nie wyobrażam sobie sytuacji, w której gmina buduje, a potem jeszcze prowadzi hotel tak wysokiej klasy. To z pewnością rola prywatnego inwestora, którego aktywnie poszukujemy. Stąd być może pojawiające się w prasie spekulacje, że Myślenice nie spełniają wymogów UEFA – mówi burmistrz Maciej Ostrowski. Zgodnie z wymaganiami UEFA czas przejazdu od hotelu do kompleksu sportowego musi wynieść około 20 minut więc awaryjnie pod uwagę bierzemy istniejące hotele 4-5 gwiazdkowe na obrzeżach Krakowa – dodaje. Krąg potencjalnych miejsc treningowych z pewnością w ciągu roku się zacieśni. Średnio co dwa, trzy miesiące gminy wysyłają do Ministerstwa Sportu raporty o stanie zaawansowania prac i posiadanych środkach finansowych na realizację przedsięwzięcia.

Dodatkowym atutem Myślenic jest niewątpliwie Zakopianka, tym bardziej że właśnie trwa modernizacja odcinka Kraków – Myślenice wraz z budową estakady nad światłami przy ul. Słowackiego.

Prace nabierają tempa. W czasie, gdy inne miasta snują plany co do budowy boisk wraz z zapleczem sportowym i hotelowym. Myślenice nie śpią i konsekwentnie realizują plany przedstawione miastu Kraków. Wszystkie inwestycje zakończą się do końca 2009 r. Teraz pozostaje nam trzymać kciuki za stolicę Małopolski, a decyzja czy mecze odbywać się będą w Krakowie - już wkrótce.

GSI