Życzenia Wielkanocne

Wystartowali! „Wszyscy jesteśmy gospodarzami, to jest nasz festiwal”

Wystartowali! „Wszyscy jesteśmy gospodarzami, to jest nasz festiwal”
Fot. Piotr Jagniewski

Do 18 lipca każdego dnia na ulicach miasta spotykać będziemy gości z całego świata, którzy przyjechali do nas na piąte Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. - To nasz wspólny festiwal, wszyscy jesteśmy jego gospodarzami - zapowiada dyrektor wydarzenia Piotr Szewczyk

Na piątą, urodzinową edycję Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem do Myślenic przyjechały zespoły z najdalszych zakątków świata. Będą tańczyć, śpiewać i prezentować swoją kulturę ludową. Organizowane od pięciu lat wydarzenie odbywa się w trzech małopolskich miastach, ze sceną główną w Myślenicach. W festiwalu udział bierze 11 zagranicznych zespołów i 4 polskie.

Pierwsi artyści zameldowali się w Myślenicach w sobotę. Z każdym dniem na ulicach miasta przybywać będzie zespołów i wykonawców, którzy wystąpią podczas Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Jak będzie wyglądać najbliższe 10 dni w Myślenicach?

Festiwal został podzielony na trzy bloki. Pierwszy rozpoczął się jeszcze w poniedziałek i potrwa do środy. W tych dniach odbywać się będą przede wszystkim etno-warsztaty w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu, gdzie każdego dnia będzie można nauczyć się czegoś nowego, m.in. tańców gości z zagranicy, czy rękodzielnictwa. Każdy dzień kończyć się będzie w Restaruracji „Młynek” w Rynku, które zostało przemianowane na oficjalną festiwalową kawiarnię. W poniedziałek zagrał tu zespół regionalny Kliszczacy razem z zespołem z Indii, natomiast o godz. 20:30 w kinie Muza w ramach etno-cinema w kinie plenerowym oglądać można filmy poruszające tematykę etniczną w sposób fabularny.

- Kiedy programowaliśmy wydarzenia festiwalowe na początku swojej drogi nie chcieliśmy stać się kolejnym festiwalem folkloru, który w tradycyjny sposób kategoryzuje i rozumie kwestię związaną z tradycją. Zależało nam na tym, aby czerpać i wciąż szukać inspiracji w folklorze. Dlatego z jednej strony pokazujemy bardzo oryginalne i tradycyjne rzeczy, które zwracają uwagę na bogactwo kultury ludowej, a z drugiej to w jaki sposób można się bawić folklorem i go przetwarzać - podczas konferencji prasowej inaugurującej festiwal mówił jego dyrektor Piotr Szewczyk.

Drugi blok to wydarzenia odbywające się od czwartku do niedzieli. Rozpoczną się widowiskiem zespołu Woda na Młyn, który jest efektem inspiracji folklorem miejskim i wiejskim. W piątek na Rynku stanie ogromna scena na której o godz. 18 rozpocznie się koncert inauguracyjny prezentujący 11 zespołów z całego świata.

Sobota rozpocznie się degustacją etnicznych kulinariów w Małopolskiej Szkole Gościnności na Zarabiu, a następnie ulicami miasta z Zarabia do centrum przejdzie kolorowa parada z udziałem zespołów z Indii, Indonezji, RPA, Słowacji, Rumunii, Serbii, Kolumbii, Turcji, Rosji, Wielkiej Brytanii i Polski. Paradę zwieńczą koncerty, a o godz. 20:30 na scenie w Rynku odbędzie się największa miejska potańcówka w rytmie etno.

- Kiedy zaczynaliśmy 5 lat temu o folklorze mówiło się, że jest trochę obciachowy, a młodzi ludzie nie bardzo wiedzieli jak się z tym zmierzyć. Z każdym rokiem oswajamy społeczeństwo z tym, że kultura i folklor ma potężną wartość, która kształtuje naszą tożsamość kulturową jako mieszkańców Myślenic, Małopolski i Polski. Festiwal pokazuje naszą tożsamość w zestawieniu z innymi narodowościami. Okazuje się, że kultura spoza naszego kraju nie jest groźna, a wspólna dla nas wszystkich. Dlatego motywem przewodnim tegorocznego festiwalu jest hasło „Życie jest Twoją kulturą. Kultura jest Twoim życiem. Dołącz do nas. Podziel się folklorem”- sięgnęliśmy do idei gościa, gościnności, urodzin. Chcemy pokazać tradycję poprzez pryzmat gościnności. Wszyscy jesteśmy gospodarzami, to jest nasz festiwal - wyjaśnia Piotr Szewczyk.

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem oferują atrakcje dla całych rodzin. Dziesięć festiwalowych dni, to świetna okazja do tego, aby bliżej przyjrzeć się nie tylko zagranicznej tradycji, ale także tym wartościom kultury ludowej w które bogata jest Małopolska. Zadba o to w szczególności gospodarz festiwalu czyli Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”.

Po weekendzie festiwal ponownie wróci do formy warsztatów w których udział może wziąć każdy chętny. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Każdy, kto chciałby zaczerpnąć szczegółowych informacji do 18 lipca od godz. 10 do 22 może to zrobić w Festiwalowym Biurze Informacyjnym, skąd można odebrać szczegółowy program festiwalu, a wolontariusze chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania. Program w wersji elektronicznej znajdziecie na stronie festival.myslenice.pl.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)