Wywiad z trenerem piłkarzy ręcznych SUMKS Jedynka – Władysławem Piątkowskim

Wywiad z trenerem piłkarzy ręcznych SUMKS Jedynka – Władysławem Piątkowskim
Fot. z archiwum W. Piątkowskiego.

– Jaką ocenę wystawiłby pan zespołowi seniorów i juniorów za ten sezon w skali od 1 do 6?

– Biorąc pod uwagę tylko wyniki pewnie nie byłaby to ocena wysoka, bo szczególnie w przypadku juniorów młodszych aspirowaliśmy do czołówki, a skończyliśmy niemal na dnie tabeli. Trzeba jednak pamiętać jak przedstawiała się nasza sytuacja kadrowa w tych rozgrywkach. Właściwie nie mieliśmy ani jednego meczu, w którym wystąpiłby ten rzeczywiście najsilniejszy skład. Wypadali nam ze składu kontuzjowani zawodnicy i to wypadali często na 1/3 rozgrywek, tak jak to miało miejsce w przypadku Olka Łatasa, Bartka Dyczkowskiego, Roberta Chmielarczyka czy Kuby Kowalcze. Nie mamy aż tak szerokiej kadry, jak zespoły oparte o szkołę sportową, żeby zastąpić ich „jeden do jednego” i to musiało się odbić na wynikach. W przypadku seniorów natomiast uszczerbek kadrowy nastąpił już przed całym sezonem, gdy odeszło kilku kluczowych zawodników i siłą rzeczy nie oczekiwaliśmy od nich tak wiele, jak od młodszych roczników. W tym kontekście rezultaty jakie uzyskaliśmy w seniorskich rozgrywkach należy ocenić bardzo pozytywnie, szczególnie początek tych rozgrywek. Całościowo natomiast oceniając zespół seniorski i juniorski, wahałbym się między oceną 4 a 5.

– Co uznałby pan za wartość dodaną tego sezonu?

– Chyba to, że stworzyła się bardzo zgrana ekipa młodych ludzi, którzy kochają piłkę ręczną i są gotowi wiele tej pasji poświęcić. Przykładowo nasza drużyna trenowała niemal do końca czerwca, mimo że rozgrywki skończyły się już kilka tygodni temu i większość zespołów raczej wysyła swoich zawodników na wakacje. I nie dlatego, że tak im kazałem, ale dlatego, że sami chcą trenować i gdyby była teraz taka możliwość, to nawet dwa razy dziennie. Co więcej, mam takich chłopaków, którzy w lipcu pójdą do pracy, żeby zarobić na obóz przygotowawczy, który będziemy mieć w drugiej połowie sierpnia w Dąbrowie Tarnowskiej. Od strony organizacyjnej to pozyskanie sponsora i większa ilość godzin spędzonych w hali na Zarabiu jest również krokiem do przodu w stosunku do poprzednich lat.

– Jakie Jedynka ma plany i ambicje sportowe w kontekście przyszłego sezonu?

– Juniorzy młodsi będą walczyć o to, czego nie zrobili w tym sezonie, czyli chcemy zgarnąć cała pulę i awansować ze szczebla regionalnego do rozgrywek finałowych. Co się zaś tyczy seniorów, to wiemy już, że po obecnej reorganizacji zgłosimy drużynę do rozgrywek II ligi grupy małopolsko-śląskiej. Wiadomo natomiast, że zbieramy się 1 sierpnia i zaczynamy ostro trenować. Potem obóz przygotowawczy, a w jesieni, w zależności od sytuacji w związku polskiej piłki ręcznej, będziemy mieli albo dwie drużyny czyli juniorów młodszych i seniorów, albo trzy – bo dojdzie jeszcze zespół juniorów starszych. Chcemy również wykonać nabór dzieci ze szkoły podstawowej, bo już trzeba myśleć o następnych pokoleniach, jeśli ten klub ma się rozwijać.

– A jak wyglądają te dalekosiężne plany zespołu?

– Docelowo w Myślenicach ma być piłka ręczna na wysokim poziomie. Nie umiem odpowiedzieć, czy to byłaby I liga czy ekstraklasa, ale chcemy zbudować coś trwałego. Zaczynaliśmy 4 lata temu, a zawodnika na poziomie ekstraklasy trzeba wychowywać między 6 a 8 lat, czyli jesteśmy już w połowie drogi. Ale wychowanie zawodnika to jedno, a kwestie organizacyjne klubu to druga sprawa. Chcielibyśmy stworzyć coś, co nazwałbym grupą przyjaciół piłki ręcznej i zaznaczam że nie chodzi tylko o finanse, ale o menadżera, czy może menadżerów tego przedsięwzięcia. W tym miejscu muszę podziękować tym, którzy nam przez te wszystkie lata pomagali i oby robili to nadal – Tadek Jarzębek,Michał Róg, Marysia Chmielarczyk, Teresa Bała i Ela Ajchler. Jeśli kogoś pominąłem to przepraszam.

 

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).