XI występ „Anafory” w 27. edycji Tramwaju Patriotycznego

Kultura 12 listopada 2019 Wydanie 42/2019
XI występ „Anafory” w 27. edycji Tramwaju Patriotycznego
Tramwaj patriotyczny w Krakowie, w którym pieśni patriotyczne śpiewała Anafora

To już 11 występ grupy „Anafora” w Tramwaju Patriotycznym. Za każdym razem w licznym gronie Anafora śpiewała pieśni patriotyczne z mieszkańcami Krakowa i grupami turystów.

Projekt „Tramwaj Patriotyczny”, prowadzony nieprzerwanie od wielu lat w ramach programu Młodzież Pamięta, łączy elementy wspólnego śpiewania z radosnym okazywaniem naszego patriotyzmu.

Grupa Anafora, działająca pierwotnie przy nieistniejącym już dzisiaj Gimnazjum nr 1 w Myślenicach, skupiła pod kierunkiem Jarosława Pietrzaka wielu młodych muzyków. Od 2009 roku wielokrotnie grała w spektaklach muzycznych poświęconych rocznicom historycznym i koncertowała podczas świąt narodowych. Ma ona w swoim dorobku płytę „Myślenicki Patriotyzm” oraz kilka niewydanych utworów autorskich, takich jak: „Kierat”, „Wyzwolenie”, „Ocean możliwości”, i „Batalia o Wolność”.

Obecnie do akcji dołączyli się uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Dunin – Brzezińskiego w Drogini pod opieką Beaty Jaworskiej i Anny Koniecznej. Tym sposobem po połączeniu sił odbył się rekordowy wyjazd w składzie ponad 40-osobowym. Dzieci i młodzież z naszej Gminy włączyły się we wspólne śpiewanie i radośnie uczcili rocznicę odzyskania niepodległości. Podczas przejazdu „Tramwajem Patriotycznym” rozdawano śpiewniki, biało czerwone flagi i naklejki pasażerom tramwaju oraz oczekującym na przystankach komunikacji miejskiej czy ludziom zebranym wokół plant krakowskich. W składzie na skrzypce, flet, gitary i ukulele zaśpiewali oni m.in. Pałacyk Michla, Rozkwitały pąki białych róż, Przybyli ułani, Pierwsza Brygada, Pierwsza Kadrowa Piechota i inne.

Jarosław Pietrzak