XII Dożynki Powiatowe-Sułkowice 2010

16 września 2010 Wydanie 35/2010
XII Dożynki Powiatowe-Sułkowice 2010
XII Dożynki Powiatowe – Sułkowice 2010

Tegoroczne święto plonów Powiatu Myślenickiego odbyło się w Sułkowicach w pierwszą niedzielę września. Korowody dożynkowe oraz grupy z pięknymi wieńcami zebrały się w Kościele Parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułkowicach

- Piękne wieńce, które tu dziś przynieśliście są dziękczynieniem za plony, jakie wydała nasza matka ziemia. To owoce ludzkiej pracy i szacunku do tej ziemi - powiedział w homilii ksiądz Jan Gibała proboszcz parafii w Palczy, który odprawił Mszę świętą dziękczynną za tegoroczne zbiory wspólnie z księdzem proboszczem Stanisławem Jaśkowcem i księdzem kanonikiem Aleksandrem Zemłą.

Po Mszy świętej dożynkowy korowód, któremu przewodziła Orkiestra Dęta z Krzywaczki i Bęczarki, przemaszerował z kościoła na boisko sportowe KS Gościmia. Burmistrz Sułkowic Piotr Pułka oraz starosta myślenicki Józef Tomal przywitali wszystkich gości i dokonali otwarcia XII Powiatowych Dożynek. Na dożynki przybyli m.in. senator RP Stanisław Bisztyga, reprezentanci samorządów: powiatowego i gminnego: radni powiatowi, wszyscy wójtowie i burmistrzowie gmin z powiatu, reprezentant zaprzyjaźnionego Powiatu Bełchatowskiego oraz przedstawiciele różnego rodzaju organizacji: szkół, ośrodków kultury, straży i policji.

Na scenie zaprezentowały się grupy dożynkowe z poszczególnych gmin powiatu, biorące udział w Powiatowym Konkursie Wieńca Dożynkowego. Jury pod przewodnictwem Grażyny Pitali, kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Myślenicach, oceniało wieńce, biorąc pod uwagę następujące kryteria: zgodność z tradycją regionu (kształt wieńca, sposób zdobienia, użycie tradycyjnych materiałów) oraz ogólny wyraz artystyczny. Prowadzący dożynki Mariusz Kuś, zaprosił na estradę wszystkie grupy dożynkowe z powiatu. Na scenie prezentowały się zespoły z poszczególnych gmin, „ośpiewując wieńce”: „Cis i Dalin – Gospodynie”: Koło Gospodyń Wiejskich z Harbutowic i z Rudnika z gminy Sułkowice, grupa dożynkowa z Sołectwa Jasienica z Gminy Myślenice, grupa dożynkowa z Sołectwa w Sierakowie (gmina Dobczyce), Koło Gospodyń Wiejskich z Raciechowic, Koło Gospodyń Wiejskich z Czechówki (Gmina Siepraw), Zespół Regionalny Toporzanie z Tenczyna (Gmina Lubień), Zespół Regionalny Pcimianie z Pcimia, Zespól Regionalny Kliszczacy z Tokarni oraz Zespół Regionalny Banda – Burek z Wiśniowej.

Jury stwierdziło, że wszystkie grupy spełniły założenia regulaminowe konkursu. Uznało, że jego poziom był wysoki i wyrównany, a każdy zaprezentowany wieniec spełniał kryteria oceny. W związku z tym komisja postanowiła przyznać wszystkim grupom nagrody pieniężne w wysokości 700 złotych każda. Za najpiękniejszy został uznany wieniec dożynkowy wykonany przez Radę Sołecką z Sierakowa z Gminy Dobczyce, który otrzymał specjalną nagrodę Starosty w wysokości tysiąca złotych. Wszystkie nagrody i dyplomy zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach.

Podczas tegorocznych Dożynek odbył się także Powiatowy Konkurs Potraw Regionalnych, w którym wzięło udział 7 grup. Koła gospodyń przygotowały najróżniejsze potrawy regionalne, m.in. chrzanówkę, zacierkę z mąki razowej ze skwarkami, żurek z grzybami, kapustę z grochem, pęcak z grochem, swojskie wyroby wędliniarskie, smalec, masło i wypieki, a także nalewki, przetwory i dżemy. Jury pod przewodnictwem Krystyny Reinfuss-Janusz z Muzeum Etnograficznego w Krakowie I nagrodę przyznało Kołu Gospodyń Wiejskich z Pcimia, II miejsce przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich z Rudnika, a III miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Raciechowic. Nagrody rzeczowe i dyplomy ufundowało Starostwo Powiatowe w Myślenicach. W programie artystycznym przybyli na dożynki goście mogli obejrzeć występ Zespołu Pieśni i Tańca Elegia.

Podsumowując tegoroczne Dożynki, starosta Józef Tomal zaprosił wszystkich na przyszły rok do Dobczyc, którym Zarząd Powiatu postanowił powierzyć organizację XIII Dożynek Powiatowych w 2011 roku. Jednocześnie uroczyście przekazał symboliczną rzeźbę „Parę Kliszczaków”, przyszłorocznemu gospodarzowi dożynek burmistrzowi Dobczyc - Marcinowi Pawlakowi.

Patronat medialny nad Dożynkami objęły redakcje: Telewizji Kraków, Radia Kraków, Dziennika Polskiego i Gazety Myślenickiej.

HKM