XIII Puchar im. Antoniego Tondery

XIII Puchar im. Antoniego Tondery
Pstrąga złowionego przez Anetę Nalepę prezentuje Krzysztof Stalski

Nad brzegami Raby, w Gdowie, stawiło się 47 wędkarzy muchowych z całego kraju, by rozegrać towarzyskie zawody muchowe - XIII Puchar im. Antoniego Tondery, zorganizowane przez Zarząd Koła PZW Myślenice, zaliczane do Krakowskiej Ligi Muchowej

Otwarcia dokonał prezes PZW Myślenice - Stanisław Szlachetka, sprawy organizacyjne omówił Łukasz Ostafin, sędzią głównym był Ireneusz Fornalik, a sędzią sekretarzem Edward Fornalik - sędziowie klasy krajowej. Zaliczanymi do punktacji rybami były wszystkie gatunki pstrąga oraz klenie od 25,0 cm. Cała impreza składała się z dwóch, dwuipółgodzinnych tur. O wynikach końcowych decydowała łączna suma punktów.

Sędziowano sobie wzajemnie, dbając o dobrą kondycję wszystkich złowionych ryb, każda niezwłocznie wróciła do wody, zaraz po zmierzeniu. Aura rozpieszczała wędkujących, pełne słońce, lekki wiatr, woda o średnim stanie, z dużą ilością płynących glonów, temperatura w okolicach 20-24oC. Po rozlosowaniu stanowisk, pary udały się na łowiska. W każdej z tur, w doskonałej atmosferze i rywalizacji fair play walczono o puchar przechodni i wspaniałe nagrody.

Po zakończeniu i podliczeniu punktacji okazało się, że dziewięciu zawodników nie zaliczyło obu tur. Pomimo tego można rzec, że były to „rybne” zawody, bo złowiono łącznie 194 sztuki, z czego 192 pstrągi i 2 klenie. Zwycięzcą został Robert Stoszko (WKS Kraków Kleparz) łowiąc 19 ryb, na 2 miejscu uplasował się Rafał Pękala- Jedynak (Kraków - Myślenice) z 15 rybami, na 3. Dawid Kowalski (Koło Mszanka) również z 15 rybami.

Gospodarze okazali się być bardzo gościnni zajmując odpowiednio: 20m. Mariusz Szlachetka, 21m. Łukasz Ostafin, 23m. Marcin Słomka. Klasyfikację juniorów wygrała jedynaczka - Aneta Nalepa (Koło PZW Myślenice) łowiąc 5 ryb.

Drużynowo, zwycięstwo zapewnił sobie team „Koło Mszanka”, w składzie: Marek Kowalski, Dawid Kowalski, Szymon Czech, przed „Krakowem - Stare Miasto”: Zdzisław Opach, Kamil Opach, Przemysław Bieniecki i „Krakowem - Kleparz”: Zbigniew Zasadzki, Andrzej Zasadzki, Robert Stoszko, Myśleniccy wędkarze uplasowali się na 7 miejscu.

Nagrodę dla najlepszego wędkarza z Koła PZW Myślenice odebrał Mariusz Szlachetka, a puchar, dyplom i nagroda za najdłuższą rybę powędrował do Kamila Opacha (Kraków - Stare Miasto), złowił on pstrąga tęczowego o długości 54,5 cm. Nagrody wręczali brat śp. Antoniego, Stanisław Bisztyga oraz w imieniu burmistrza - Marcin Słomka - naczelnik Wydziału Mienia UMiG Myślenice.

Po zakończeniu można było poczęstować się świetnymi potrawami, które na grillu przygotowały nieocenione żony członków Zarządu Koła PZW Myślenice.

- Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tak wspanialej imprezy, zawodnikom którzy zechcieli wziąć udział w zawodach, dzięki którym atmosfera była wspaniała, walka zacięta - do samego końca, sponsorom - za nagrody, właścicielom „Szałasu” - za gościnę, kochanym paniom. To naprawdę miłe, że można było po raz 13 uczcić pamięć Antoniego, człowieka który stworzył podwaliny myślenickiej muchy, wieloletniego członka Kadry Narodowej Polski, uczestnika i zwycięzcy wielu zawodów ogólnokrajowych i międzynarodowych - mówił na zakończenie prezes Stanisław Szlachetka.