XVIII Dożynki Powiatu Myślenickiego w Pcimiu

Region 8 września 2016 Wydanie 31/2016
XVIII Dożynki Powiatu Myślenickiego w Pcimiu
XVIII Dożynki Powiatu Myślenickiego w Pcimiu

Dożynki, to czas podziękowania dla wszystkich rolników za codzienny trud, który wkładają w pracę na roli. Ten szczególny dzień, dzień radości po zakończonych żniwach, mieszkańcy Powiatu Myślenickiego obchodzili w niedzielne popołudnie w Pcimiu

Korowody dożynkowe oraz grupy z pięknymi wieńcami zebrały się w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Pcimiu, aby wspólnie podziękować za tegoroczne zbiory.

- Na żyznej ziemi ziarno wyda plon. - Dożynki, to czas podziękowania za plony ziemi, za codzienny trud rolnika. W pracy człowiek odkrywa swoje powołanie – podkreślił w homilii ks. proboszcz dr Lucjan Pezda, który odprawił nabożeństwo wraz z ks. dziekanem Wiesławem Hajto. Po mszy dożynkowy korowód, któremu przewodziła Orkiestra Dęta „Orzeł” z Trzebuni oraz starostwie tegorocznych dożynek: Maria Kozak i Piotr Róg, przemaszerował z kościoła na kompleks sportowo-rekreacyjny przy boisku „KS Pcimianka”. Starosta Józef Tomal oraz wójt Pcimia Piotr Hajduk przywitali wszystkich gości i dokonali otwarcia dożynek.

Przybyli m.in. księża z parafii w Pcimiu, poseł Jarosław Szlachetka, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie Daniel Obajtek, wojewoda małopolski Józef Pilch, dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR w Krakowie Adam Ślusarczyk, Elwira Chlipała – p.o. kierownika Biura Powiatowego ARiMR w Dobczycach, prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Krakowie Andrzej Harężlak, starszy inspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie Bogdan Solawa, kierownik Terenowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Myślenicach Grażyna Pitala, reprezentanci samorządów: powiatowego i gminnego - radni powiatowi na czele z przewodniczącym Rady Powiatu Tadeuszem Żabą, wicestarosta Tomasz Suś oraz członkowie Zarządu Powiatu Myślenickiego, radni gminy Pcim na czele z przewodniczącym Rady Stanisławem Bzowskim, wójtowie i burmistrzowie gmin z powiatu, sołtysi z gminy Pcim, reprezentanci zaprzyjaźnionego Powiatu Bełchatowskiego i Gminy Beclean z Rumunii, prezes Stowarzyszenia LGD „Turystyczna Podkowa” Jan Marek Lenczowski oraz przedstawiciele różnego rodzaju instytucji: Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Krakowie, KRUS-u, agencji i izb rolniczych, ośrodka doradztwa rolniczego, szkół, urzędów, ośrodków kultury, organizacji pozarządowych, OSP, straży i policji.

Odczytano nadesłane z okazji dożynek listy okolicznościowe, m.in. od Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło, od Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy.

Na scenie zaprezentowały się grupy dożynkowe z poszczególnych gmin powiatu, biorące udział w Powiatowym Konkursie Wieńca Dożynkowego. Jury w składzie: przewodnicząca - Zofia Góralik - przewodnicząca Komisji Rolnictwa, Promocji i Rozwoju Powiatu Myślenickiego, członkowie: Halina Kustosz-Miśko kierownik Wydziału Strategii, Promocji i Funduszy Europejskich Starostwa Powiatowego w Myślenicach, Grażyna Pitala kierownik Terenowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Myślenicach, Anna Włoś, piastująca stanowisko ds. Rolnictwa, Leśnictwa, Ochrony Przyrody i Działalności Gospodarczej w Urzędzie Gminy Pcim, Piotr Sadowski geograf, autor licznych monografii, w tym monografii geograficzno-historycznej Gminy Pcim, oceniało wieńce, biorąc pod uwagę następujące kryteria: zgodność z tradycją regionu (kształt wieńca, sposób zdobienia, użycie tradycyjnych materiałów) oraz ogólny wyraz artystyczny.

Prowadząca dożynki Dorota Ruśkowska zaprosiła na estradę wszystkie grupy dożynkowe z powiatu. Na scenie prezentowały się zespoły z poszczególnych gmin, „ośpiewując wieńce”: Koło Gospodyń Wiejskich Brzączowice (Gm. Dobczyce), Zespół Regionalny „Toporzanie” (Gm. Lubień), Koło Gospodyń „Maliny” z Buliny (Gm. Myślenice), Koło Gospodyń Wiejskich Czasław (Gm. Raciechowice), Zespół „Sułkowicka Podkowa” (Gm. Sułkowice), Koło Gospodyń Wiejskich Więcierża (Gm. Tokarnia), Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich „Glichowianka” (Gm. Wiśniowa), Koło Gospodyń Wiejskich Trzebunia (Gm. Pcim).

Jury stwierdziło, że wszystkie grupy spełniły założenia regulaminowe Konkursu i uznało, że poziom był wysoki i wyrównany, a każdy zaprezentowany wieniec spełniał kryteria oceny.

W związku z tym, komisja postanowiła przyznać wszystkim grupom nagrody pieniężne w wysokości 800 złotych każda. Za najpiękniejszy został uznany wieniec dożynkowy wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich Trzebunia (Gm. Pcim), który otrzymał specjalną nagrodę starosty w wysokości 1100 złotych. Wszystkie nagrody i dyplomy zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach. Uhonorowano także wiodących rolników z terenu powiatu. Nagrodzeni zostali: Henryk Plewa z Gruszowa (Gm. Raciechowice), specjalizujący się w hodowli krów mlecznych, Tadeusz Dyczkowski, reprezentujący Zarodową Fermę Szynszyli „Raba” z Myślenic oraz Józef Mardaus z Trzebuni (Gm. Pcim), prowadzący gospodarstwo ekologiczne specjalizujące się w produkcji wielokierunkowej. Nagrody i dyplomy uroczyście wręczyli starosta Józef Tomal oraz wójt Piotr Hajduk.

W programie artystycznym przybyli na dożynki goście mogli zobaczyć tradycyjny obrzęd dożynkowy, program kabaretowo-artystyczny „Opowieści ze ścierniska” oraz występ Zespołu „Dotyk Anioła”, a także koncert Kapeli Góralskiej „Orawianie” i DJ’s Brothers.

Dożynkom towarzyszyła wystawa firm i podmiotów związanych z produkcją i przetwórstwem rolniczym. Zaprezentowały się m.in.: Piekarnia Cukiernia ,,Złoty Kłos” z Dobczyc, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Limanowej, „Wędzonka” z Myślenic, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., KRUS, Agnieszka Kniarz „art.- Aga Pracownia Rękodzieła” z Pcimia, Anna Janik ze Skrzynki (Gm. Dobczyce) - prezentacja rękodzieła, Antoni Sukta z Poręby (Gm. Myślenice)- prezentacja wyrobów mleczarskich, Jan Dyduła z Sieprawia- prezentacja kozich serów, jogurtów i ziół, Koła Gospodyń z Pcimia, Stróży, Sułkowic, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach i Biuro Terenowe w Myślenicach, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Stowarzyszenie LGD Turystyczna Podkowa, Zespół Szkół Ogólnokształących i Zawodowych im. Bohaterów Monte Cassino w Lubniu - prezentacja szkoły i dorobku artystycznego.

Podsumowując tegoroczne dożynki, starosta Józef Tomal zaprosił wszystkich na przyszły rok do Gminy Dobczyce, której Zarząd Powiatu Myślenickiego postanowił powierzyć organizację XIX Dożynek Powiatowych w 2017 roku. Jednocześnie uroczyście przekazał przyszłemu gospodarzowi dożynek burmistrzowi Gminy i Miasta Dobczyce Pawłowi Machnickiemu symboliczną rzeźbę „Parę Kliszczaków”.

WSPiFE