Myślenicki fryzjer Wiktor Ćwierzyk

Myślenicki fryzjer Wiktor Ćwierzyk
Fot. Józef Stanisław Błachut.

Początek lat 80. ubiegłego wieku. Fragment zachodniej pierzei Rynku myślenickiego z witrynami funkcjonujących wówczas w centrum miasta placówek handlowo-usługowych. Druga od lewej strony (Rynek 15) to witryna prywatnego zakładu fryzjerskiego Wiktora Ćwierzyka, jednego z trzech przedwojennych fryzjerów działających w Myślenicach.

Wiktor Ćwierzyk pochodził z rodziny osiedlonej na ziemi myślenickiej od XVII wieku. Urodził się w grudniu 1914 roku w Ostrawie Morawskiej na terenie Czech, w czasie wojennej ucieczki jego matki z dziećmi, z ziem objętych wojną. Jego ojca powołano wówczas do wojska. Do Myślenic Wiktor Ćwierzyk powrócił wraz z matką i rodzeństwem mając już około 3 lat. Nie dane mu było nigdy spotkać się z własnym ojcem, zginął on bowiem w czasie działań wojennych. W Myślenicach dorastał, uczył się, nabierał doświadczenia zawodowego i założył własną rodzinę. Był wielkim pasjonatem wędkarstwa i rzeźbiarstwa w drewnie. Jego rzeźby przedstawiające kapliczki, rybaków, orkiestrę żydowską, Chrystusa Frasobliwego, różne postaci wiejskie - czasami w strojach ludowych - zawsze można było ujrzeć zarówno w oknie witryny i wewnątrz zakładu fryzjerskiego. Prezentował je także na licznych kiermaszach i wystawach plenerowych rzeźby ludowej. Jego rzeźby kupowali nasi rodacy z całego kraju, Niemcy, Duńczycy, Holendrzy, Belgowie, obywatele Izraela i USA. Można je również spotkać w Muzeum w Myślenicach i Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Od 1967 roku był członkiem Zarządu Myślenickiego Klubu Twórczości Ludowej i Amatorskiej. Przez myśleniczan zapamiętany został jako doskonały, swobodnie wypowiadający się gawędziarz, używający bardzo poprawnej polszczyzny. Wiktor Ćwierzyk wykonywał zawód fryzjera do 85. roku swego życia. Według przekazów ustnych myśleniczan starszego pokolenia, Wiktor Ćwierzyk po zakończeniu swej pracy zawodowej był postacią często widywaną w Rynku myślenickim. Siedząc na jednej z ulubionych przez niego ławek, obserwował życie miasta, z którym był szczególnie związany zarówno zawodowo jak i emocjonalnie.

 

Józef Stanisław Błachut Józef Stanisław Błachut Autor artykułu

Rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.