Z Polish Art Philharmonic od baroku po neoromantyzm

Z Polish Art Philharmonic od baroku po neoromantyzm
Orkiestra kameralna Polish Art. Philharmonic (dawniej Myślenicka Orkiestra Kameralna „Concertino”) na koncercie w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej 2 czerwca 2019 r. Fot. Fot. R. Podmokły

Orkiestra, jak to już ma w swoim zwyczaju, na koncercie w myślenickim sanktuarium prezentowała perły muzyki klasycznej nieco rzadziej wykonywane, a przecież wcale nie mniej warte docenienia, niż największe kamienie milowe tego, co określamy jako muzyką poważną.

W niedzielę 2 czerwca w licznie wypełnionej świątyni, która tego wieczoru stała się również świątynią muzyki, zaczęła od „La Folia” Angelo Corellego – jednoczęściowej sonaty  poddawanej licznym wariacjom – przy czym każda następna ma zwiększony stopień trudności technicznych. Jest to jedna z barokowych form wariacyjnych.

Pochodząca pierwotnie od portugalskiego tańca, znana od końca XV wieku, bardzo często występowała jako wstawka w dramatach od XV do XVIII wieku. Folia znana była na całym Półwysp...

Artykuł dostępny tylko dla abonentów - pozostało 73%

Kup cyfrowe wydanie

Uzyskaj dostęp do wszystkich treści strony www
Pobierz całą treśc gazety w formacie PDF
Czytaj gazetę wcześniej niż w kiosku

W prenumeracie od 1,45 zł
Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).