Zagraj w grę!

Zagraj w grę!

Sympatyków gier w gminie Myślenice nie brakuje. Myślenicki Klub Fantastyki tworzy kilkadziesiąt osób i wciąż przybywają nowe. Klubowicze spotykają się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Grają w gry, organizują turnieje. Obecnie, z racji pandemii, odbywają się spotkania online.

Myślenicki Klub Fantastyki działa w Myślenicach od czerwca 1993 roku. Początkowo funkcjonował pod nazwą „Złoty Topór”. Założyła go grupa myślenickich licealistów - Grzegorz Kasperczyk, Andrzej Wardas i Łukasz Zając. - W tamtym okresie gry fabularne cieszyły się ogromną

popularnością. Odbywało się wiele fantastycznych konwentów. Nie było Internetu, więc ludzie chętniej spotykali się ze sobą, również w naszym mieście. Stąd pomysł na klub - wspomina Oskar Drabikowski, były prezes MKF. Przez dziesięć lat miejscem spotkań klubowiczów był Dom Kultury, później restauracja „Piwnica” oraz szkoła językowa „IQ”. Teraz jest nim Miejska Biblioteka Publiczna. Oficjalnie nazwa Myślenicki Klub Fantastyki została zarejestrowana przy wpisie do ewidencji stowarzyszeń zwykłych na początku XXI wieku.

Klub ma na celu integrację pasjonatów fantastyki, ale też kształtowanie charakteru i wyobraźni młodych ludzi. Należy do niego kilkadziesiąt osób, głównie z gminy Myślenice. Są to zarówno panowie, jak i panie. Spotkania odbywają się raz w tygodniu. Podczas nich członkowie grają w różne gry, wymieniają się doświadczeniami, organizują turnieje. - Urozmaicamy nasze spotkania. Przykładowo, grając w grę fabularną, uczestnicy wcielają się w bohaterów opowieści, którą prowadzi Mistrz Gry pełniący również funkcję narratora - podkreśla pan Oskar.

Mikon na Mikołaju

Klub znany jest nie tylko ze swojej działalności w bibliotece, ale też tej na większą skalę. Popularną imprezą, kilkudniową, organizowaną jeszcze do niedawna na polanie na Mikołaju przez MKF był Mikon. Brali w nim udział ludzie z całej Polski, a czekało na nich mnóstwo atrakcji - tematyczne prelekcje, różne zawody sportowe czy inne ciekawe rozgrywki jak szukanie skarbu. - Zrezygnowaliśmy z tego wydarzenia, by móc bardziej skupić się na naszej mniejszej, lokalnej działalności, powiększaniu klubowych zbiorów - tłumaczy Konrad Walas, obecny prezes klubu. Klubowicze mają jednak nadzieję, że w późniejszym czasie uda im się wznowić Mikon.

Co roku, MKF zaprasza dzieci i młodzież na cykl zajęć „Fantastyczne Ferie” z określonym motywem przewodnim. W tym roku był nim „Wiedźmin”. W programie znalazły się turnieje gier, malowanie figurek czy cosplay - konkurs na najciekawsze przebranie za bohaterów sagi Sapkowskiego.

Co jakiś czas odbywa się organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną przy współpracy z MKF Bibliotekon promujący ciekawe spędzanie czasu z książką czy grami.

Zmiana warty

Od wakacji ubiegłego roku funkcję prezesa klubu pełni Konrad Walas. Oprócz niego w zarządzie zasiadają sekretarz Miłosz Werner i skarbnik Ryszard Libucha.

Konrad jest członkiem klubu od ośmiu lat. Do wstąpienia w szeregi klubowiczów zachęcił go brat jego kolegi należący do grupy. - To właśnie on wprowadził mnie w tematykę fantastyki, która stała się moją wielką pasją - wspomina Konrad. Chłopak interesuje się głównie sagą Gwiezdne Wojny, grą karcianą Magic: The Gathering i grami RPG. Od kilkunastu lat gromadzi różne fantastyczne gadżety - karty, gry, maty do grania, kostki.

Nasz rozmówca podkreśla, że fantastyczne spotkania sprawiają mu mnóstwo radości. - To wspaniałe uczucie móc spędzać czas z ludźmi mającymi taką samą pasję, jak ja. Co ważne, spotkania są bardzo twórcze. Często inspirują np. do stworzenia nowych kart.

Oskar Drabikowski i Konrad Walas zachęcają innych do wstąpienia do klubu. - Warto przyjść chociaż na jedno spotkanie i zobaczyć czy nam się to podoba, czy nie. Zdarza się bowiem tak, że ktoś nie wiedząc nawet jak wygląda takie spotkanie, stwierdza, że go to nie interesuje. To błędne podejście - mówi Konrad.

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).