Zajęcia profilaktyczne mogą być ciekawe!

Edukacja 12 listopada 2019 Wydanie 42/2019
Zajęcia profilaktyczne mogą być ciekawe!

Spotkania profilaktyczne kojarzą nam się z jedną formą – uczniowie siedzą i słuchają, a nauczyciel czy policjant przekazuje ważne informacje. Coraz częściej jednak wokaliści czy inne znane osoby łamią ten schemat. Okazuje się, że artyści mogą wykorzystywać rozpoznawalność, by pomóc ludziom młodym, którzy zainteresowani ich twórczością, chętnie ich wysłuchają, siedząc w ciszy i skupieniu

Z taką formą profilaktyki 24 października Zespół Szkół im. Andrzeja Średniawskiego odwiedził były wokalista zespołu Dżem – Jacek Dewódzki wraz ze swoim obecnym Bandem. Muzycy jeżdżą po Polsce ze swoim projektem „Nałogi – droga donikąd” i opowiadają między innymi historię zmarłego kolegi, wokalisty zespołu Dżem, Ryszarda Riedla. Ich prelekcji towarzyszą piosenki wykonywane na żywo.

W spotkaniu wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły, z wyjątkiem klasy odbywającej praktyki. Większość z nas zna zespół i jego kultowe piosenki, takie jak na przykład „Wehikuł czasu” czy „Sen o Victorii”, przez co byliśmy zainteresowani tym, co nasi goście mają do powiedzenia o zagrożeniach i konsekwencjach, które niesie ze sobą branie narkotyków, dopalaczy, a także nadmierne spożywanie alkoholu. Usłyszeliśmy o odpychających skutkach, które powoduje zażywanie amfetaminy. Wszystko to miało na celu uczulić nas, byśmy nie szli za tłumem bądź modą, tylko umieli odmówić i nie niszczyli swojego zdrowia, a nawet i życia. Wspomniano również o paru innych znanych osobach, takich jak na przykład wokalista zespołu Nirvana Kurt Cobain. Nasi goście zwrócili uwagę na to, że media niepotrzebnie popularyzują osoby, które są uzależnione.

Podobnie było rok temu, gdy naszą szkołę odwiedził raper Anatom wraz ze swoim kolegą Bartkiem i programem „Przepis na sukces”. Opowiedzieli wtedy swoje historie: o tym, że pochodzą ze środowisk, w których patologia była codziennością oraz o tym, że mimo wszelkich przeciwności losu, takich jak m.in. samotność, ucieczka z domu w młodym wieku, depresja i chęć samobójstwa –osiągnęli sukces. Ich prelekcja była także świadectwem wiary i historią ich nawrócenia się na drogę chrześcijańską. Jak mówili: „Gdy nie było nikogo przy mnie, Bóg ze mną zawsze był”. Bartek przebył długą drogę poprzez uzależnienia, poprawczak i samotność. Prowadzi swój fanpage „Z buta do Maryi” na facebooku, na którym opisywał swoją wędrówkę pieszą z Warszawy do Medjugorie. Jakub – jak mówi o sobie „zdolny leń” – już jako dziecko zaczynał swoją przygodę z rapem, jednakże zaprzepaścił szansę przez narkotyki, alkohol i imprezy. Na początku występował pod pseudonimem Baku. Po nawróceniu wrócił do rapu, zaczął swoją karierę jako Anatom. Teksty jego piosenek opisują przejścia, których doświadczył w życiu, a także przekazują, że to Jezus pozwolił mu poukładać swoje życie i być tym, kim jest dziś. Po wysłuchaniu historii o życiu naszych gości odsłuchaliśmy kilku utworów autorstwa Anatoma, takich jak „Infamia”, „Przepis na sukces” czy „ Ja wybieram Ciebie”. Na koniec każdy z uczniów mógł przybić piątkę z artystą, zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie czy nawet przytulić.

Myślę, że wiele osób się ze mną zgodzi, iż taki sposób prowadzenia prelekcji jest znacznie ciekawszy, niż słuchanie samej teorii. Takie spotkania pokazują również, że nie jest ważne, z jakiego środowiska pochodzimy oraz jakie przeciwności rzuca nam los – zawsze możemy wyjść na prostą i stać się kimś lepszym. Wszystko zależy od tego, czy podejmiemy walkę.

Natalia Mleczek, uczennica kl. 3 technikum organizacji reklamy