Zakochali się w glinie

Zakochali się w glinie

Patery, małe rzeźby, talerze, ptaki, księżniczki a nawet wulkan powstały w ramach I Myślenickiego Festiwalu Ceramiki. Trwający dwa tygodnie festiwal spodobał się mieszkańcom i wakacyjnym gościom odwiedzającym Gminę Myślenice. Finałem całego wydarzenia był wernisaż prac przygotowanych przez amatorów ceramiki

Sierpień rzeczywiście okazał się miesiącem obfitującym w letnie atrakcje kulturalne, które przygotował Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu. Wśród bogatej oferty MOKiS nową i jednocześnie trafioną propozycją stał się Myślenicki Festiwal Ceramiki. Dorośli, młodzież i dzieci mieli znakomitą okazję do tego, aby poznać materię twórczą jaką jest glina oraz własnoręcznie wykonać różnorodne prace.

Inspiracja

Myślenicki Festiwal Ceramiki rozpoczął się wystawą prac Michała Dziekana, absolwenta Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artysta jest stypendystą programu Erasmus Academia Belle Arti di Lecce oraz laureatem Stypendium Twórczego Miasta Krakowa w dziedzinie Sztuki Wizualne 2016 i ogólnopolskich konkursów artystycznych.

Wystawa zatytułowana „Structum” składa się z zestawu rzeźb, który ewidentnie wyraża zafascynowanie artysty strukturą ceramiczną i możliwościami tej materii. Dodatkową atrakcją przygotowaną dla uczestników wernisażu wystawy był pokaz budowania pieca ceramicznego, który jednocześnie był samowypalajacą się rzeźbą. Dzieła, które mogli oglądać uczestnicy stanowiły inspirację i udowadniały, że w ceramice nie istnieją żadne ograniczenia, a jedynie można w niej odkryć nieoczywiste możliwości.

Warsztaty

W ramach Festiwalu Ceramiki odbywały się cykliczne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, podczas których uczestnicy pod okiem profesjonalistów mogli tworzyć własne prace. I tak oto pod czujnym okiem instruktorów MOKiS powstawały misy, talerze, wazony, ceramiczne kwiaty, które później wypalano w piecu. Zanim jednak małe arcydzieła nabrały unikatowego charakteru w trakcie warsztatów ich uczestnicy zgłębiali tajniki obróbki ceramiki w formach szkliwienia, zdobienia tlenkami metali czy tłuczonego szkła.

Wystawa

Wernisaż podsumowujący Myślenicki Festiwal Ceramiki miał swoją niepowtarzalną atmosferę. Przede wszystkim przestrzeń MOKS stała się nie tylko miejscem, w którym uczestnicy mogli obejrzeć wszystkie prace, jakie wykonali podczas warsztatów, ale również było to miejsce, w którym mogli podzielić się swoimi wrażeniami z dwutygodniowej współpracy.

- Warsztaty były dla mnie fantastyczną okazją do rozwoju własnej wyobraźni, a dzięki otwartej formule także okazją do spędzenia czasu z dziećmi w Ośrodku Kultury. Wykonałam paterę, która ma dla mnie duże znaczenie bo po raz pierwszy pracowałam w glinie – wyjaśnia Anna, jedna z uczestniczek warsztatów.

Ceramiki ciąg dalszy

Już dziś wiadomo, biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie festiwalem, że zajęcia z ceramiki będą kontynuowane w codziennej ofercie Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. Stałe zajęcia rozpoczną się w drugiej połowie września. - Uczestnicy warsztatów odkryli swoją nową pasję, jaką jest tworzenie rozmaitych form zarówno użytkowych jak i dekoracyjnych z gliny, a sama pierwsza edycja festiwalu będzie jedynie początkiem długiej drogi w świat nieograniczonej możliwości sztuki - wyjaśnia Natalia Nowacka, główny specjalista ds. edukacji artystycznej i wystawiennictwa MOKiS.