Zakrętki z Pikniku Ekologicznego pomogą Jonaszowi

Region 22 października 2019 Wydanie 39/2019
Zakrętki z Pikniku Ekologicznego pomogą Jonaszowi
2,5 tony zakrętek zebranych na pikniku ekologicznym ma wartość 3,2 tys. zł; burmistrz Jarosław Szlachetka i prezes ZUO Jarosław Korabik podczas przekazania „zbioru” mamie chorego Jonasza – Małgorzacie Sroce

Jonasz ma 17 lat. Powinien zatem – tak jak jego rówieśnicy – grać w piłkę, chodzić do kina, na mecze, koncerty, spotykać się ze znajomymi. Tymczasem duża część codzienności Jonasza to wizyty lekarskie, kontrole w szpitalu, leki, ból i złe samopoczucie.

Zespół nakładania AIH/PSC autoimmunizacyjnego zapalenia wątroby i pierwotnego stwardniającego zapalenia wątroby – to słowa, które zwykłemu człowiekowi niewiele mówią, ale dla Jonasza są nazwą choroby, z którą zmaga się każdego dnia, z powodu której w 2015 r. musiał przejść operację przeszczepienia wątroby w CZD w Warszawie i która nie pozwala mu cieszyć się z bezcennego czasu młodości. Aby choć trochę pomóc Jonaszowi w nierównej walce z chorobą, podczas Pikniku Ekologicznego mieszkańcy gminy Myślenice oddawali plastikowe zakrętki, które zostaną przetworzone na regranulat, a kwota uzyskana dzięki temu przekazana zostanie na leczenie Jonasza.

Udało się zebrać ponad 2,5 tony plastikowych zakrętek, a po ich oddaniu do skupu, na leczenie chłopca przeznaczonych zostanie około 3.200 zł. W oficjalnym przekazaniu zakrętek mamie Jonasza Sroki wzięli udział burmistrz Jarosław Szlachetka, prezes Zakładu Utylizacji Odpadów Jarosław Korabik oraz Damian Lisowski – dyrektor ds. zarządzania Zakładu Utylizacji Odpadów w Myślenicach. Mama Małgorzata Sroka nie kryje wzruszenia: – Przekazane zakrętki wspomogą leczenie Jonasza, które jest bardzo kosztowne. Bardzo dziękuję wszystkim za okazane wsparcie – mówi.

Marta Duszyk