Zamczysko-Uroczysko

Zamczysko-Uroczysko
Fot. Antonina Sebesta

Dyrektor Muzeum Niepodległości podczas bardzo dobrze przyjętej prelekcji otwierającej wystawę na temat Zamczyska stwierdził, że teren objęty jest działaniem trzech podmiotów: Nadleśnictwa Myślenice, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Od siebie dodam, że niestety też wandali i pseudoturystów, którzy degradują ten unikalny, drogi myśleniczanom obszar.

„Zamczysko nad Rabą” to jeden z najmniejszych w Małopolsce rezerwatów, zajmuje zaledwie 1, 35 ha, powstał w 1962 roku. Chronione są ruiny wieży strażniczej oraz otaczający je las. Siedliska przyrodnicze takie jak żyzna buczyna karpacka i grąd subkontynentalny. Składnikiem flory rezerwatu są m.in. gnieźnik leśny, goryczka trojeściowa, parzydło leśne, pierwiosnek wyniosły, wawrzynek wilczełyko, zanokcica skalna, a także bluszcz, który dawniej występował tu obficie, lecz używanie go na girlandy sprawiło, że niemal wyginął. Nasz powiat, a tym bardziej gmina, nie obfituje w miejsca przyrodniczo cenne. Dlatego to koniecznie należy naszego jedynaka odpowiednio chronić i bronić. Dyskretnie remontując dojście, wyposażając je w barierki, może minikładkę nad fosą i stosowne tablice edukacyjne. Czyniąc to zgodnie z prawem, czyli w porozumieniu z podmiotami wcześniej wymienionymi, jak i PTTK, przez teren rezerwatu przebiega bowiem czerwono znakowany Mały Szlak Beskidzki.

Z racji nazwy i sąsiedztwa placówki, a przede wszystkim botanicznych pasji jej patrona, wspaniale byłoby gdyby Małopolska Szkoła Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego podjęła się czuwania nad rezerwatem. Jest to bowiem szkoła, która wielokrotnie sprawdzała się trudnych akcjach, ostatnio w realizacji doskonałej inicjatywy „Daj włos”.

Antonina Sebesta