Zapalili "światełko dla sądów"

Zapalili "światełko dla sądów"
Demonstranci przynieśli ze sobą flagi Polski, Unii Europejskiej, konstytucje oraz znicze, które ułożyli w napis "WOLNOŚĆ". Fot. Piotr Jagniewski

Kilkudziesięciu mieszkańców demonstrowało przed budynkiem Sądu Rejonowego domagając się wycofania przez rząd i parlament ze zmian w sądownictwie

W czwartek 26 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw m.in. o ustroju sądów, Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa i prokuraturze. W wielu miastach Polski odbyły się demonstracje "w obronie sądów".

W Myślenicach grupa kilkudziesięciu mieszkańców protestowała przed budynkiem Sądu Rejonowego przy ul. Piłsudskiego. Demonstranci przynieśli ze sobą flagi Polski, Unii Europejskiej, konstytucje oraz znicze, które ułożyli w napis "WOLNOŚĆ".

Domagali się wycofania przez rząd i parlament ze zmian w sądownictwie. Wśród skandowanych haseł można było usłyszeć: "Wolne sądy!", "Państwo prawa!", "Wolność, równość, demokracja!", "Wolność, równość, konstytucja!", "Precz z komuną!", "Wolna Polska!".

- Nie mamy już państwa prawa, ponieważ państwo prawa zakłada autonomię systemu prawnego od polityków. To zniesiono, trzeba to powiedzieć wprost. Mamy jednak państwo i to państwo musimy wspólnie dbać i zadbać. Światełko dla sądów musi płonąć dalej. Mija rok od wielkich obywatelskich protestów w obronie sądów. Sytuacja obecna jest jeszcze bardziej niebezpieczna, gdyż system pełnego podporządkowania sądów się domyka - mówił Maciej Nalepa, przewodniczący Komitetu Obrony Demokracji Myślenice.

Na zakończenie wspólnie zaśpiewali hymn Polski i Unii Europejskiej. Protest zorganizował Komitet Obrony Demokracji.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)