Zapisz się na pielgrzymkę!

Zapisz się na pielgrzymkę!
To już 39. edycja Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę; z myślenickiego dekanatu co roku bierze w niej udział około 150 osób Fot. arch. Magdaleny Cichoń

Prowadzone są zapisy na 39. Pieszą Pielgrzymkę Krakowską na Jasną Górę, która wyruszy z naszego miasta 5 sierpnia. Jak przekonuje ks. Jarosław Łabęda, przewodnik myślenickiej grupy, warto podjąć ten trud i zbliżyć się do Boga.

Zapisy, w dawnych salkach katechetycznych przy ul. Piotra Skargi po mszach świętych wieczornych w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej trwać będą do czasu rozpoczęcia pielgrzymki. Dokonywać ich można również już po jej wyjściu, przez dwa dni u przewodnika danej grupy lub w tzw. bazie czyli grupowym samochodzie. - Są osoby, które z powodu problemów urlopowych w pracy dołączają do nas np. w połowie pielgrzymki, więc chcemy umożliwić im taką ewentualność – wyjaśnia ks. Jarosław.

Pielgrzymka rozpocznie się 5 sierpnia Mszą św. o 8.00 w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej. Trasa przebiegać będzie przez Kraków, Raciborowice, Więcławice, Iwanowice, Kąpiele Wielkie i Poczesną. Do dyspozycji uczestników będzie wóz z wodą, napojami gazowanymi i słodkimi przekąskami oraz przenośny grill. – Obsługujący go pan już wcześniej pojawi się w miejscach postojowych i przygotuje gorące zakąski – wyjaśnia duchowny. Pielgrzymi mają dotrzeć na Jasną Górę w niedzielę, 11 sierpnia. O 19 zaplanowano Mszę św. Po niej pielgrzymi autokarem lub indywidualnie udadzą się w podróż powrotną do Myślenic.

Koszt pielgrzymki to 100 zł od osoby. Mniej płacą dzieci i młodzież do 16. roku życia. W cenę tę wliczone są ubezpieczenie, książeczki informacyjne, legitymacje, pielgrzymkowe gadżety, takie jak opaski na walizki, breloki czy chusty oraz powrotny transport.

„Nogi idą same”

Jak informuje nasz rozmówca, każdego roku w pielgrzymce z dekanatu Myślenice bierze udział około 150 osób w różnym wieku. Te, które nie ukończyły jeszcze 18 lat, muszą mieć opiekuna. W tym roku liczba uczestników ma być podobna.

Co ciekawe, bywa tak, że szeregi pielgrzymów zasilają osoby spoza naszego regionu. Ksiądz Jarosław Łabęda przypomina sobie, że w ubiegłym roku wśród modlących znalazła się warszawianka, której przy okazji wcześniejszego pobytu w Myślenicach bardzo spodobało się myślenickie sanktuarium i postanowiła właśnie tu zapisać się na pielgrzymkę. Zjeżdżają na nią również myśleniczanie mieszkający w innym regionie Polski, czy nawet świata. – W poprzedniej edycji był z nami myśleniczanin mieszkający na stałe w Stanach Zjednoczonych. Swój wakacyjny urlop w całości poświęcił na pielgrzymowanie - wspomina przewodnik.

Ksiądz Jarosław Łabęda zachęca do udziału w pielgrzymce. – Wiele osób martwi się, że to może być dla nich zbyt duży wysiłek. Jednak okazuje się, że dzięki panującej podczas wędrówki atmosferze, śpiewom, modlitwom jest łatwiej, „nogi idą same” - dodaje.

Chcą podziękować

Myśleniczanka Teresa Bała w pieszych pielgrzymkach do Częstochowy bierze udział od ponad dwudziestu lat. Po ślubie pielgrzymowanie kontynuowała wspólnie z mężem Kazimierzem, a gdy na świecie pojawiły się ich dzieci (Dominika, Mikołaj, Kacper i Eliasz) również one z czasem dołączyły do swoich rodziców. – Pielgrzymka to spory wysiłek, w końcu do przejścia jest 200 km, ale właśnie w taki sposób chcemy podziękować Bogu za to, co mamy i wypraszać dalsze łaski. Poza tym, pielgrzymka dostarcza nam energii na cały rok, pozwala wyciszyć się i oderwać od codziennych trudności – mówi pani Teresa i dodaje, że podczas drogi panuje miła atmosfera. Wszyscy są wobec siebie życzliwi nazywając się „siostrami czy „braćmi”. Nasza rozmówczyni docenia też gościnne przyjęcie na nocleg przez gospodarzy domostw. Jej rodzina co roku zatrzymuje się u tych samych osób. To spowodowało nawiązanie z nimi przyjacielskich relacji. Co ważne, pamiętają o nich nie tylko przy okazji nocowania, ale też wysyłając kartki np. na święta czy imieniny i dzwoniąc. Bywa też tak, że się spotykają.

Modlitwa nocą

Przy okazji pieszej pielgrzymki na Jasną Górę warto wspomnieć o specjalnej, bo nawiązującej do 50-lecia koronacji Pani Myślenickiej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która już w najbliższy piątek, 2 sierpnia wyruszy z Myślenic. Rozpocznie się mszą świętą o godzinie 18 w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej. Uczestnicy będą mogli wybrać jedną z kilku proponowanych tras (m.in. do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej), każda z nich liczy około 40 km. Opis wszystkich tras dostępny jest na stronie internetowej www.edk.org.pl. Co ważne, przygotowano też odcinek dla dzieci i ich opiekunów. - Istotą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest indywidualne spotkanie z Bogiem i wynikająca z niego przemiana. Wędrówka odbywa się nocą, w ciszy, która sprzyja modlitwie. Ponadto ze względu na długość tras, droga krzyżowa ma wymiar ekstremalny. Dzięki temu uczestnik może nie tylko doświadczyć choć ułamka męki Chrystusa, lecz także nauczyć się jak odnaleźć Boga w trudnych chwilach - podkreślają organizatorzy.

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).