Zasań znów najlepsza!

Zasań znów najlepsza!
Nagrodą dla zwycięzcy był czek w wysokości 1500 zł. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym odebrali go uczniowie Szkoły Podstawowej w Zasani. Sukces świętowali wspólnie z nauczycielką i autorką scenariusza Moniką Bałą Fot. Fot. A. Ostafin

Po raz trzeci Szkoła Podstawowa w Zasani zwyciężyła w Gminnym Konkursie Szkolnych Teatrzyków Profilaktycznych.

– Bardzo cieszy nas ten sukces. Jest on zasługą przede wszystkim uczniów, którzy bardzo zaangażowali się w przygotowanie spektaklu „Bambo” – powiedziała po wręczeniu nagród Monika Bała, autorka scenariusza oraz nauczycielka języka polskiego i historii.

Gminny Konkurs Szkolnych Teatrzyków Profilaktycznych odbył się już po raz czwarty w ramach realizacji lokalnej kampanii „Rodzina na PLUS”. Jego organizatorami byli burmistrz Jarosław Szlachetka oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W konkursie w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu wzięli udział uczniowie klas V – VIII z pięciu szkół podstawowych: Jasienicy, Głogoczowa, Zasani, Chełmu i Jawornika. Ich zadaniem było przygotowanie autorskich spektakli z mottem przewodnim „Dajmy młodym siłę – NIE dla hejtu i mowy nienawiści”. Najpierw zaprezentowali je publiczności i jury, a później z niecierpliwością czekali na werdykt. Wystąpienia oceniała pięcioosobowa komisja w składzie: Dorota Ruśkowska, Agata Krawczyk–Grych (przewodnicząca GKRPA), Beata Malina (członek GKRPA), Justyna Gawęda (instruktorka MOKiS) oraz dr Andrzej Kobiałka (kierownik Straży Miejskiej w Myślenicach). Jury podkreślało, że poziom konkursu był bardzo wysoki i trudno było wskazać zwycięzcę. Liczył się wyraz artystyczny oraz treść. Po długiej naradzie w końcu udało się podjąć decyzję.

Certyfikaty dla nauczycieli

Pierwsze miejsce przyznano SP w Zasani za przedstawienie „Bambo”, drugie SP nr 6 na Chełmie za „Lekcję wychowawczą”, a trzecie SP w Jaworniku za spektakl – „Dzieci w sieci”. Laureaci otrzymali dla swoich szkół czeki finansowe, bony do empiku oraz dodatkowo nieodpłatne warsztaty dla uczniów i prelekcje dla rodziców dotyczące różnych zagrożeń. – Jesteśmy zadowoleni z wygranej, nie spodziewaliśmy się jej. Konkurencja była naprawdę duża – mówili uczniowie szkoły z Zasani Michał Mika i Stanisław Urbański. Wyniki ogłaszał prowadzący wydarzenie Michał Cichoń, a nagrody i dyplomy wręczali wiceburmistrz Mateusz Suder oraz Andrzej Kobiałka. Co ważne, podczas konkursu nagrodzono nie tylko uczniów, ale również – certyfikatami – nauczycieli.

– Chcieliśmy, by poprzez teatralną formę uczniowie uświadomili sobie czyhające na nich zagrożenia. Dzięki takiemu konkursowi z pewnością łatwiej będzie im zrozumieć ważne kwestie – tłumaczył Andrzej Kobiałka, inicjator i koordynator kampanii „Rodzina na PLUS”. Nasz rozmówca dodał, że ważny jest też aspekt przekazu rówieśniczego. – Do uczniów oglądających na scenie swoich kolegów i swoje koleżanki trafia ich przekaz. Często są to ich przyjaciele, szkolni liderzy, na których się wzorują. Jeśli oni występują więc w takich przedstawieniach i przekazują tym samym ważne treści, to znaczy, że naprawdę jest to istotne, że trzeba zwrócić na to uwagę.

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).