Zatrzymanie wandali

16 września 2010 Wydanie 35/2010
Zatrzymanie wandali
Zatrzymanie wandali

Niszczyli kosze, wybijali szyby, uszkadzali znaki drogowe i samochody. Dzięki dobrej koordynacji działania służb patrolowych i dyżurnych obsługujących monitoring miejski, szybko trafili w ręce myślenickich funkcjonariuszy. Nocny wypad trzech osiemnastolatków zakończył się dla nich w policyjnym areszcie.

W dniu 8 września, około godz. 1 dyżurny myślenickiej policji przyjął kilka telefonicznych zgłoszeń o kilku chuliganach, którzy idąc od strony Zarabia ulicą Marszałka Piłsudskiego wyrzucają na jezdnię kosze na śmieci. Poszukujące wandali policyjne patrole, w rejonie bloku nr 1 na Osiedlu Tysiąclecia, zauważyły grupę młodych ludzi, którzy na widok radiowozów zaczęli uciekać w różnych kierunkach. Funkcjonariusze po krótkim pościgu obezwładnili dwóch młodych mężczyzn. Trzeci ze zbiegów próbował się – nieskutecznie – ukryć w pobliżu miejskiego basenu i bloku nr 7. Niebawem także dołączył do pozostałych. 

Wstępny bilans szkód poczynionych przez osiemnastolatków jest porażający. Wywrócone płotki ze znakami drogowymi ustawione na placu budowy ronda przy ul. Mostowej, co najmniej dziewięć rzuconych na jezdnie i chodniki koszy, z których wysypały się śmieci, wybita szyba w aptece, zdemolowane drzwi sklepu – to tylko część zniszczeń, bowiem do KPP ciągle zgłaszają się poszkodowani (informując np. o zniszczeniu zaparkowanych samochodów).

Zatrzymani przyznali się do popełnienia opisywanych wybryków. Są osiemnastolatkami z Myślenic i Głogoczowa. Dwóch chuliganów w momencie ujęcia miało 1,9 oraz 1,6 promila alkoholu w organizmie, trzeci był trzeźwy. Wszyscy nad ranem trafili do policyjnych pomieszczeń dla zatrzymywanych KMP w Krakowie, gdzie będą oczekiwać na przesłuchania. Policjanci prowadzą w tej sprawie czynności procesowe, m.in. oględziny, rozmawiają z poszkodowanymi, ujawniają kolejnych.

Funkcjonariusze proszą, aby o zauważonych szkodach w mieniu powstałych tej nocy w ciągu ulic Piłsudskiego – Mickiewicza – Jagiełły – Niepodległości – Osiedla Tysiąclecia zawiadamiać służbę dyżurną, osobiście lub telefonicznie pod nr (12) 372-92-00.

Przy zatrzymanym myśleniczaninie znaleziono telefon komórkowy. Jak się szybko okazało w policyjnych kartotekach figurował jako pochodzący z przestępstwa kradzieży. Ten wątek także podejmą w prowadzonym postępowaniu śledczy.

Za umyślne uszkodzenie, zniszczenie cudzego mienia kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.